Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Rusya’nın çekildiği tahıl koridorunda BM, Türkiye ve Ukrayna tarafları arasında anlaşma sağlandı

31 Ekim 2022 | Gösterim: 11 | Kategori: Güncel

Tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin belge, geçtiğimiz temmuz ayının 22’sinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından imzalanmış, nitekim anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle birlikte çok sayıda tahıl gemisi yola çıkmıştı.

Anlaşmanın bir süre uygulanmasının ardından Rusya cephesinden gemilere ilişkin itiraz geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, tahıl gemilerinin fakir ülkeler yerine Avrupa’ya gittiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la konuyu görüşeceğini dile getirdi. Putin’in çıkışının ardından tahıl gemileri yine de yola çıkmaya devam etti.

Rusya'nın çekildiği tahıl koridorunda BM, Türkiye ve Ukrayna tarafları arasında anlaşma sağlandı

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bugün ise konuyla ilgili sürpriz bir açıklama geldi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’na katılımı durdurduğu ifade edildi. Rusya, anlaşmadan vazgeçmesinin sebebi olarak son zamanlarda Karadeniz’de bulunan Rus filosuna yapılan saldırıları gösterdi.

Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin ardından Türkiye devreye girdi. Milli Savunma Bakanlığı’nın tahıl sevkiyatına ilişkin açıklamasında “Bu sürede Ukrayna’dan gemi çıkışı olmayacaktır. İstanbul önlerinde bekleyen tahıl yüklü gemilerin denetlenmesine ise bugün ve yarın devam edilmesi planlanmaktadır. Sorunun çözümü ve tahıl girişiminin bugüne kadar koordinasyon içerisinde başarıyla sürdürülen faaliyetlerinin devam etmesi için Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar muhataplarıyla ve ilgili makamlar da kendi aralarında görüşmelere ve koordinasyona devam etmektedir” denildi.

BM; Ukrayna, Türkiye ve BM delegasyonlarının, tahil koridoru kapsamında 31 Ekim günü 14 geminin hareket planı ve 40 gemiye yapılacak denetimler konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Açıklamada, Rus delegasyonunun iki planla ilgili de bilgilendirildiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Türkiye Rusya Dünya Güncel HaberlerYorum Yapın

*Reklam