Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Rusya, tüm dünyayı bekleyen gıda krizinin önüne geçmek için tek şart sundu: Denizi mayınlardan temizleyin

03 Haziran 2022 | Gösterim: 11 | Kategori: Güncel

Rusya‘nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya gazetecilere konuştu. Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ulaşmasında yaşanan güçlüklere değinen Daimi Temsilci, gemi geçişine bir şartla izin verebileceklerini ifade etti.

Rusya‘nın Ukrayna tahılı taşıyan gemilerin geçişine izin vermeye hazır olduğunu dile getiren Nebenzya, ancak bunun sağlanması için Kiev’in denizi mayınlardan temizlemesi gerektiğini söyledi. Nebenzya, “Bunun için önce Ukraynalıların limanlarını temizlemeleri gerekiyor. Gemilerin güvenli geçişini sağlamaya hazırız, ancak önce mayınları temizlemeleri gerekiyor. Bunlar bizim değil, onların mayınları” dedi.

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve BM arasında Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracatına ilişkin bir toplantı hazırlandığı iddialarıyla ilgili olarak Nebenzya “Şu anda birçok kişi bir sürü şey yazıyor. Bunun gerçeklikle ne kadar ilgisi var, bilmiyorum. Ukrayna tahılının ihracatı konusunda çok fazla spekülasyon var” ifadelerini kullandı.

Rusya, tüm dünyayı bekleyen gıda krizinin önüne geçmek için tek şart sundu: Denizi mayınlardan temizleyinRusya Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya

Nebenzya, bazı Avrupa ülkelerinin Ukrayna tahılını karadan çıkarmaya çalıştıklarını belirterek, “Avrupalıların, çok etkili olmasa da, Ukrayna tahılını kara yoluyla çıkarmaya çalışarak sözde dayanışma koridorları oluşturduğunu biliyoruz. Birileri bazı merkezlerin oluşturulmasından bahsediyor. Bir sürü spekülasyon var” diye konuştu.

Daimi Temsilci, Kiev’in sadece mayın döşemekle kalmayıp aynı zamanda gemileri de batırdığını anımsatarak “Mayınları temizlerlerse, gemilerin su alanından güvenli bir şekilde çıkışına yardımcı olmak için deniz kuvvetlerimizin sağlamaya hazır olduğu bir koridorumuz var” dedi.

Rusya ve Ukrayna, dünyanın buğday arzının yaklaşık üçte birini oluşturuyorlar. Ancak Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı yapılamaması, olası bir küresel gıda krizinin giderek büyümesine neden oluyor. Ukrayna aynı zamanda önemli bir mısır ve ayçiçek yağı ihracatçısı konumunda. Batılı güçler, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı için ‘güvenli koridor’ oluşturulmasını fikrini tartışıyorlar. Ancak böyle bir koridor Rusya’nın onayını gerektiriyor.

Uğur Birdal

Ukrayna Rusya Dünya Ekonomi Güncel HaberlerYorum Yapın

*