Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Kronometre sıfırlandı" çıkışına 6’lı Masa kurmaylarından yanıt

29 Ocak 2023 | Gösterim: 0 | Kategori: Güncel

Cumhurbaşkanı Erdoğan, adaylığı üzerinden yürütülen tartışmalara ilişkin olarak, “Aday çıkaramadılar, bizim adaylığımıza laf söylüyorlar; Türkiye, 2018 seçimleriyle birlikte yeni yönetim sistemine geçti. Kronometreyi sıfırladı. Aklen de hukuken de fiilen de 2018’de seçilen cumhurbaşkanı yeni sistemin ilk cumhurbaşkanıdır” açıklamasını yaptı.

Erdoğan’ın “Kronometre sıfırlandı” çıkışına 6’lı Masa kurmaylarından da yanıt gecikmedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “2017’de OHAL döneminde referandum yaptılar, kendilerinin aklı neredeydi? Biz hiçbir şeyi sıfırlamadık. Yeni bir anayasa da yapmadık.” dedi.

İYİ Parti Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Bahadır Erdem, “Kişinin kendi arsuzuna göre ‘kilometre sıfırlandı’ gibi hukuka uymayan, sadece kendi isteğini ve iradesini yansıtan yaklaşımlarla Türkiye yönetilemez. İYİ Parti bu hukuksuzluğa geçit vermeyecektir” görüşünü savundu.

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, “İki yılı aşkın süredir Erdoğan’ın aday olamayacağını söylüyoruz. “Kilometre sıfırlamak” için 101. maddede değişiklik yaparken oraya geçici madde hükmü konulması gerekiyordu.” değerlendirmesini yaptı.

Demokrat Parti Sözcüsü Neslihan Çevik, “Erdoğan yeniden aday olamaz. O sistem, bu sistem, şu sistem hiç fark etmez. Kanun aynı; 5+2 diyor, bunu getiren kendileri.” diye konuştu.

Cumhuriyet’ten Gamze Kolcu’ya konuşan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ise, “Anayasa 101. madde açık. Sayın Erdoğan’ın aklı neredeydi, demek ki aklı anayasada değilmiş, okumamış. 3. kez aday olamazsın, olman mümkün değil” düşüncesini dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Recep Tayyip Erdoğan Altılı Masa 6’lı Masa Politika Güncel HaberlerYorum Yapın

*Reklam