Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Bartın’daki maden faciasının nedeni olarak gösterilen grizu patlaması nedir, nasıl gerçekleşir? İşte merak edilen detaylar

15 Ekim 2022 | Gösterim: 9 | Kategori: Güncel

Bartın‘ın Amasra ilçesinde yaşanan maden faciası tüm Türkiye’nin yüreğini sızlattı. Patlamada 25 işçi hayatını kaybederken, tedavisi süren 11 yaralı bulunuyor. Yaralılardan 1’i ağır olmak üzere 4’ü yoğun bakımda tedavi görüyor.

Herkes patlamanın nedenini merak ederken, kazanın yaşandığı bölgede incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, grizu patlamasının üzerinde durulduğunu söyledi. Bakan Dönmez, “Havalandırma tertibatı sağlıklı olarak çalışıyor, kısmı göçükler var. İlk değerlendirmeye göre grizu patlaması oldu. Bütün arama kurtarma ekipleri görev başında, herhangi bir eksiklik yok. İçeride bir devam eden yangın yok. Ama olumsuz bir şey gelişir, anında müdahale etmek icap eder, o maksatla bulunduruluyor. Şu anda net bir netice yok. Biraz önce ifade ettim, ilk değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde” dedi.

Bakan Dönmez’in açıklamasının ardından grizu patlamasının ne olduğu araştırılmaya başlandı. İşte grizu patlamasına dair tüm merak edilenler.

Grizu, maden ocaklarının galerilerinde bulunabilen ve belirli konsantrasyonlara eriştiğinde patlayıcı hale gelebilen, zehirli bir gazdır.

Grizu, başka bir deyişle metan-hava karışımı olarak da adlandırılabilinir. %5 – %15 arası metan ile havanın birleşmesinden oluşan bu karışım, 650’C de 2 fazlı bir yanma gerçekleştirir. Bu karışım önce ani şekilde genleşir, daha sonra patlama merkezine doğru çok büyük bir kuvvetle gazı sıkıştırır. Büyük tahrip gücüne ve yıkım etkisine sahip bir patlamadır.

Kömür madenlerinin kabusu olan grizu, Türkiye’de de sık sık görülmektedir. Özellikle yaşlı kömür damarlarında grizu riski yüksektir. Yasalar doğrultusunda, metan gazının havada bulunma oranı, hacimce %1’dir. Bu seviyeye ulaşıldığında acilen önlem alınması gerekmektedir. Eğer %1 üzerine çıkarsa bu karışım, maden ocağı acilen boşaltılmalıdır.

Mesut Şahin

Bartın Güncel HaberlerYorum Yapın

*Reklam