Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Zeytin ve Faydaları

11 Aralık 2013 | Gösterim: 58 | Kategori: Bitkisel Ürünler

zeytin-zeytin-nedir-faydalari-malatyabb.com

Akdeniz bitkisi olan zeytin tekli doymamış yağlardan oluşmakla birlikte yeşil ve siyah çeşitleri ile ikiye ayrılan ve hastalıklar üzerinde birçok etkisi olan bir bitkidir. Yüksek miktarda E vitamini sağlayan zeytin ayrıca anti inflamatuar özelliklere sahip polifenoller ve flavonoidler içermektedir. İçeriğindeki bu vitamin ve bileşenler unsurları sayesinde sağlık arttırıcı özellikler göstermekte ve bu konudaki en etkili alanı ise kalbimizi yüksek oranlarda korumamıza olanak sağlamasıdır.

Zeytin meyvesi günümüzde en fazla kahvaltılarda kullanılmaktadır. Kahvaltılarda eksik olmayan bu bitki özellikle kalbimizin daha sağlam olmasını sağlıyor. Ayrıca bir çok yemeklerde de tat amaçlı kullanılan bu besin kaynağımız özellikle salataların süslendirilmesin de aktif olarak kullanılmaktadır. Birçok kişi tarafından beğenilerek tüketilen zeytin yeşil ve siyah çeşidi ile kahvaltı masalarımızı süslemektedir.

Zeytin antioksidanlar sayesinde kolesterol asitlerinin yok edilmesini sağlamaktadır. Ayrıca içeriğindeki E vitamini ile doymamış yağlar ile birlikte vücut hücrelerini korur ve enerji üretiminin hızlanmasını sağlar. Hem hem de siyah zeytin anti inflamatuar özelliklerine sahip polifenoller ve flavonoidler içermektedir. Bunlar artritin neden oluğu iltihaplanmaların düşürülmesine ve yok edilmesine yardımcı olabilmektedirler. Tekli doymamış yağ ile E vitamini birleşimi büyük sağlık yararı kombinasyonları oluşturmakta ve birçok hastalıkların yok olmasını sağlamaktadırlar. Bu besinlerin yüksek alımı kolon kanseri riskini düşürür.Yorum Yapın

*Reklam