Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Yulaf Faydaları

09 Aralık 2013 | Gösterim: 52 | Kategori: Bitkisel Ürünler

yulafin-faydalari-malatyabb.com

Yulaf doğal ve sağlıklı olan bu besin kaynağının birçok hastalıklar üzerinde etkisi bulunmaktadır. En büyük özelliği ise üreme bozukluklarını iyileştirmesidir. Ayrıca yulaf yüksek LDL kolesterol seviyelerini düşürür, kalbi korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, düşük kan şekeri oranlarını düzenler, çocuklarda meydana gelebilecek astık riskini azaltır, kanserleri önler, kanserlerden özellikle kolon ve meme kanseri üzerinde etkilidir. Bu tür hastalıklara karşı etkili olabilen yulafı her bireyin her yaş grubunun tüketmesi sağlığı ve vücut direnci için oldukça faydalı olacağından tavsiye edilmektedir.

Kalp hastalıkları ve damar tıkanıklıkları gibi hastalıkların iyileşmesinde aktif olarak kullanılan yulaflar, aynı zamanda yüksek tansiyon, varis, kabızlık, basur ve diyabet tedavilerinde kullanılır ve bu tedavi yöntemlerinde çok etkilidir. Ayırca yulaf bağırsaklarda meydana gelen zararlı bakterilerin büyümesini engeller ve zayıflamak için diyetlerde de kullanılır.

Yulaf içeriğindeki bakteriyel enfeksiyon etkisi ile kişilerde işlevini arttırmaktadır. Bakterileri ortadan kaldırmakta etkilidir. Köklerinde bulunan avenacin sayesinde ve köklerin ucunda bulunan anti mikrobik bileşikler sayesinde mantar öldürücü özelliğine sahip olmaktadır.

Yulaf içeriğinde bol miktarda protein ve karbonhidrat bulunmaktadır. Lif , omega 3, omega 6, yağ asitleri, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum ve çinko bileşenleri açısından zengin olan yulaflar ayrıca B1 vitamini, , B3 vitamini, , B6 vitamini, B9 vitamini açısından da oldukça iyi kaynaklıdır. İltihaplı, kaşıntılı veya çatlamış cildi yatıştırıcı özelliği için dıştan uygulanır.Yorum Yapın

*Reklam