Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

‘Yılın Bilim Adamı’ Bir Malatyalı

15 Kasım 2015 | Gösterim: 21 | Kategori: Malatya Haberleri

'Yılın Bilim Adamı' Bir Malatyalı

Uluslararası Federasyonu (IDF), alanında “Yılın Bilim Adamı” ödülünün Malatyalı olan  Prof. Dr. M. Temel Yılmaz’a verildiğini açıkladı.

Diyabet alanında yaptığı çalışma ve gerçekleştirdiği projeler nedeniyle 46 ülkesi içinde bu ödülün Türkiye’den Prof. Dr. M. Temel Yılmaz’ın layık görülüğünü belirten Uluslararası Diyabet Federasyonu, 29 Kasım 2015’te törenle Vancouver’da verileceğini açıkladı.

Uluslararası Diyabet Federasyonu Dünya Başkanı Sir Micheal Hirst, Prof. Yılmaz’a gönderdiği mektupta “Diyabet alanında yaptığınız araştırmalar ve diyabetle mücadele için yorulmak bilmeyen çabalarınız, gelecekte diyabetli yada diyabet riski altındaki insanların hayatlarını daha iyi yönde etkileyeceği inancını vermektedir” dedi.

PROF.DR. M.TEMEL YILMAZ KİMDİR?

Arguvan ilçesi Kızık Mahallesi (köyü)’nden olan Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İ.Ü. Diyabet Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü olarak görev yapıyor.

Yılmaz’ın Tip 1 ve Tip 2 diyabet alanında 350’nin üzerinde ulusal ve uluslararası yayını ve 20’nin üzerinde kitap yazarlığı var. Aynı zamanda Türkiye Diyabet Vakfı’nın Kurucu Başkanı olan Prof. Yılmaz GAPDİAB ve DOĞUDİAB, Diyabet 2020:Diyabette Stratejik Vizyon ve Hedefler, DAKE (Ulusal Diyabet Akran Hasta Eğitimi Programı) , Diyabet Durduralım ve Diyabet Parlamentosu gibi ulusal Projelerinin koordinatörlüğünü yaptı.

Özellikle Tip1 Diyabet İmmünolojisi ve Adacık Hücre Nakli çalışmaları konusunda birçok uluslararası araştırmanın yöneticiliğini yaptı.

Prof.Dr. M.Temel Yılmaz’ın kardeşi Prof.Dr. Tarık Yılmaz da, Psikiyatri alanında uluslararası çalışmaları bulunan önemli bir bilim adamı.Yorum Yapın

*Reklam