Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Yetersiz Beslenme Anne Karnındaki Bebeği Etkiliyor

28 Ocak 2016 | Gösterim: 1 | Kategori: Güncel

döneminde yeterli ve dengeli beslenme hem anne hem de bebek için hayati önem taşıyor. Hatta toplumda annenin beslenirken iki canlıyı doyuracak kadar yemesi gerektiği fikri ağır basmaktadır. Uzmanlar, hamilelerin yetersiz beslenmesinin anne ve bebek sağlığına zarar verdiğin belirtti.

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, gebelikte doğru beslenmenin önemli olduğunu söyleyerek yetersiz beslenmenin anne karnındaki bebeği de olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Gebelik kadın için doğal fizyolojik bir olaydır diyen Şefika Aydın Selçuk, şunları dile getirdi:
“Bitkisel besinlerle veya tek yönlü beslenme ile beslenen kadınlarda demir eksikliği anemisi sıklıkla görülen bulgudur. Demir eksikliği olan annelerin düşük doğum ağırlıklı bebek, düşük olduğu ve doğan bebekte de anemi görüldüğü bildirilmiştir. Demirden zengin besinler; karaciğer, et, tavuk eti, balık özellikle sardalya, , kurubaklagillerdir.

Gebelik döneminde birçok nedene bağlı olarak kalsiyum ve gereksinimi artmaktadır. Kalsiyumun doğal kaynaklardan sağlanması anne ve bebek için tercih edilmesi gereken bir seçenektir. Süt, yoğurt, peynir, çökelek, pekmez, fındık, kurubaklagiller, yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumun en iyi kaynaklarıdır.

Çinko, büyüme-gelişme, protein yapısındaki enzimlerin, üreme işlevi için gerekli en önemli minerallerden biridir. Diyetteki çinko eksikliği ile anne karnında büyüme geriliği, ölü doğumlar, doğumsal anomaliler görülmektedir. Çinko; et, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişlerde bulunmaktadır.

A vitamini eksikliğinde prematüre doğum, düşük doğum ağırlıklı bebekler, bebeğin başının gelişmemesi (mikrosefali), görme kusurları oluşmaktadır. Havuç, balık, süt, karaciğer, yumurta sarısı, domates, kivi, yeşil yapraklı sebzelerde yoğun miktarda bulunmaktadır.

Gebelikte bu vitaminin demir, kalsiyum, folik asit, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, A-E vitaminini vücutta kullanılmasının etkin rolü bulunmaktadır. Kuşburnu, yeşil-kırmızıbiber, turunçgiller, domates, patateste bol miktarda bulunur. Vücutta depo edilmez idrarla dışarı atılır.”


Yorum Yapın

*Reklam