Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Yer Fıstığı

23 Aralık 2013 | Gösterim: 11 | Kategori: Bitkisel Ürünler

yer_fistigi_malatyabb.com

Baklagiller familyasından gelen yer fıstığı, meyvelerini toprak altında meydana getirmesiyle diğer bitkilerden farklılık göstermektedir. Yer Fıstığı kalp hastalıklarının oluşma riskini azaltmaktadır. Kan şekeri düzeylerini kontrol eder. Kanser oluşma risklerini azaltır özellikle kolon kanseri, Kansızlığı önler. Vücutta ve uygun düzeyini korur. İçeriğinde bulundurduğu düşük yağlı bileşenlerde dolayı kolesterol düzeylerini normal seviyelerde olması sağlar. Et ve süt ürünlerindeki yüksek kolesterol sorunları nedeni ile yer fıstığı tüketimi bu kolesterol düzeylerini dengelemek için bire birdir. Yer fıstığı içeriğinde vücudun günlük ihtiyaç duyduğu protein miktarını bol miktarda bulunduran oldukça sağlıklı bir alternatiftir.

Ülkemizde genel olarak Akdeniz Bölgesi, Batı Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesinin bazı bölümlerinde meydana gelmektedir. İllerimiz de ise Adana, Osmaniye, İçel, Antalya, Kahramanmaraş, Aydın ve Muğla gibi yerlerde ekonomik olarak üretilmektedir.

Yer Fıstığı İçeriği

Yer fıstığı bitkisel besin kaynakları açısından oldukça zengindirler. İçeriğinde bol miktarlarda protein, lif, nişasta, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, , selenyum, sodyum ve çinko bileşikleri ihtiyaçlarımız için iyi kaynaklarıdır. Aynı zamanda A vitamini, , B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından yer fıstığı oldukça zengin ve besleyicidir.Yorum Yapın

*Reklam