Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Uşak ta Yeni Anayasa Aldatmacası Konferansı

14 Şubat 2016 | Gösterim: 2 | Kategori: GüncelUşak'ta 'Yeni Anayasa Aldatmacası' Konferansı

Uşak‘ta ‘Yeni anayasa aldatmacası’ konferansı

Uşak‘ta Eğitim-İş Uşak Şubesi tarafından düzenlenen ‘Yeni Anayasa Aldatmacası’ konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak Prof. Dr. Süheyl Batum, Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Prof. Dr. Nur Serter konuşmacı olarak katıldı.

Atatürk Kültür Merkezi‘nde düzenlen konferans öncesi DHA‘ya açıklama yapan Türk Hukuk Profesörü Süheyl Batum, “Türkiye’de son bir aydır milletvekilinin ayakkabısı 2 trilyon mu yoksa 100 bin liramı?, Atatürk‘ün resmini kim indirdi? İndirdi mi indirmedi mi? konuşuluyor. Darbemi temizliyoruz ne yapıyoruz? Bana göre Türkiye‘de siyaset falan yok. Yukarıdan birileri bir şey belirliyor bizlerde piyon ve mağdurlarıyız. Partilerde siyasetçilerde oyunun figüranlarıdır. Ben böyle görüyorum, yanlıyorsam da kendi hatam ama hep beraber bu partilere bir baskı yapabilme imkanına sahibiz. Atatürk ülkeyi arkadaşlarıyla hep birlikte kurtardığında partisi mi vardı? Parti mi vardı? Sonra kurdu. Dur bakalım önce bir partiyi kuralımda sonra bakarız, Allah büyük demedi. Partiyi kuracak olsaydı, Kazım Karabekir‘in İttihattı Terakki Partisi’ne gidecekti. Bunların onda birini yapamayacaktı” dedi.

‘YENİ ANAYASA BİR ALDATMACADIR’

Öğretmenleri önemli bir mücadelenin beklediğini düşündüğünü belirten Batum, “Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda, yıkılmış parçalanmış bir Osmanlı İmparatorluğu‘nun üstüne bir Cumhuriyet kurulduğunda Atatürk‘e en büyük desteği olan öğretmenlerdir. Yeni Anayasa bir aldatmacadır. Türkiye‘de 10 yıldır anayasa tartışıyoruz. Rahmetli Turgut Özal‘ın kısa anayasa yapalım tartışmasının ardından şimdi de askerlerin yapmadığı sivil anayasa yapalım tartışmaları sürüyor. Anayasayı değiştirmek isteyenler ‘Yetmez ama Evet’ diyor. Maddeye ne yazıyorsun diye soruyorsun, ‘Onu boş ver, şimdilik yetmez ama evet’ diyorlar. Yalan. Amaçları ve hedefleri başka bir şey, oynanan bir oyunu görmemizi ve bu oyuna karşı durmamızı engellemektir. Benimde daha önceden mensubu olduğum CHP, bu değirmene su taşıyor. Anayasa değişikliği konusunda hiçbir şey söylemediler mi anlayın ki aynı kısa ve sivil anayasa gibi palavra söylüyorlar. Net söylüyorum yalan söylüyor demektir” diye konuştu.

2014 yılının yaz ayında parlamentoda 6551 sayılı toplumsal bütünleşmenin güçlendirilmesi, terörün sona erdirilmesine dair bir kanun yapıldığına dikkat çeken Batum, “Yasada siyasi, hukuki, sosyal, ekonomik, psikolojik, kültür, insan hakları, güvenlik, silahsızlandırma alanlarında, başka bir yalan kaldı mı? Ne kadar alan varsa ve bunlarla bağlantılı olarak atılacak adımları belirlemek konusunda hükümete tam yetki veriyor. Yasanın açıklama bölümünde, açılım sürecinde sessiz devrim niteliğinde adımlar atıldığı, reformların benimsendiği, çözüm süreci şiddeti ve silahı aradan çıkarmıştır deniyor. Biz çözüm sürecinde hükümete bu kadar geniş yetki verilmez, anayasaya aykırı dedik, CHP, kan dökülmesini istemediğimiz için karşı çıkmıyoruz derken, AKP ve HDP çözüm sürecini savundu, MHP‘de ağzını açmadı. Peki, bir yıl sonra nereye geldik. Terörle mücadele ediyoruz. Bu ülkede hendekler kazılıyor, silahlar konuluyor. Bu neyin huzuru, bir oynanıyor” dedi.

“YENİ ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TÜRK MİLLETİNE BİR SAYGISIZLIKTIR”

Anayasa Mahkemesi‘nin 17 üyesinden 11’inin iktidar tarafından atandığı bir anayasa mahkemesinin güvenli olmasının mümkün olmadığını ifade eden Batum, şöyle konuştu: “Tamamı siyasi iktidar tarafından atanan HSYK‘nın bu ülkenin yargıçlarını doğru dürüst, bağımsız, güvenli yargıçlar haline dönüştürmesi mümkün mü? Tabi ki bunları değiştirmemiz lazım. Bu ülkenin tamamı işgal altındayken, meclisi mebusan üyeleri ve ve Rumeli müdafai hukuk cemiyetlerinin temsilcilerinden oluşan bir meclis tarafından ilk anayasasını 1921 anayasası yapmış bir ulusun, bir toplumun, şimdi tutup ondan 90 yıl sonra ilk defa sivil anayasa yapıyoruz. Ondan öncekiler neydi, yoktu ki öyle bir anayasa şeklinde davranması bir kere Atatürk‘e saygısızlıktır. Hepimize ve bu millet saygısızlıktır. Bizler sonuna kadar çağdaş, demokratik, karşı devrime karşı koyacak özgürlükçü bir anayasa değişikliği için beraberiz. Ama bu yeni anayasa denilen aldatmacaya da hep beraber karşı koyacağız.”

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Birgül Ayman Güler ve Prof. Dr. Nur Serter ise, Anayasa değişikliği konusunun çok çetrefil göründüğünü, bu konuda hep birlikte mücadele edeceklerini söyledi. Konferansa CHP Uşak eski Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, Eğitim-İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun ve çok sayıda sendika üyesi katıldı.


Yorum Yapın

*Reklam