Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Türk Eğitim Sen.Türkiye de En Prestijli Mesleğin Öğretmenlik …

22 Kasım 2013 | Gösterim: 10 | Kategori: Güncel

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yapılan anket sonuçlarını değerlendirerek, “Ankete katılanların yüzde 96.5’i mesleklerinin itibar kaybına uğradığını düşünüyorsa, “Türkiye’de en prestijli meslek hangisidir?’ sorusuna ankete katılanların sadece yüzde 4.7’si öğretmenlik cevabı veriyorsa bu sonuçları ülkeyi yönetenler nerede hata yaptıklarını iyice düşünmelidir” dedi.

Türk Eğitim-Sen, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir anket çalışması yaptı. 4-16 Kasım 2013 tarihleri arasında Türk Eğitim-Sen web sayfası ve 8 ayrı internet sitesi üzerinden yayınlanan anket çalışmasına yüzde 84.3’ü erkek, yüzde 15.7’si kadın olmak üzere 16 bin 723 kişi katıldı.

-“ANKETE KATILANLARIN YÜZDE 20.8’İ Bakan Avcı‘YA 1 PUAN VERDİ”-

Yapılan çarpıcı anketin dikkat çeken sonuçları şöyle:

“-Ankete katılanların yüzde 89.2’si borçlu.

-Ankete katılanlar, zam oranının ekonomik kayıplarını telafi etmeyeceğini söylüyor; öğretmelere yapılan tazminat artışını yetersiz buluyor.

-Türkiye’de en prestijli mesleğin öğretmenlik olduğunu düşünenlerin oranı sadece yüzde 4.7.

-Ankete katılanların yüzde 78.9’u yönetici atamalarındaki sözlü sınavların adaletten uzak yapıldığını düşünüyor.

-Ankete katılanların yüzde 78.7’si ‘Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hak ve hukuk gözeten, uygulamaları ile adaleti sağlayan bir bakandır’ ifadesine katılmıyor.

-Ankete katılanların yüzde 76.5’i SBS‘nin yerine getirilen yeni sınav modelinin başarısını artıracağını düşünmüyor. Yüzde 86.5’isi ise yeni sınav modelinin dershanelere/kurslara olan ihtiyacı azaltacağına inanmıyor.

-Ankete katılanların yüzde 90.9’u devlet okullarının itibar kaybettiği görüşünde.

-Ankete katılanların yüzde 31.9’u öğrenci/veli şiddetine maruz kalmış. Öğrencilerin yüzde 67.3’ünün sözlü şiddete maruz kaldığı da anket verilerinin içinde yer alıyor.

-Ankete katılanların yüzde 96.5’i öğretmenlerin toplumsal itibar kaybettiğini söylüyor.

-Ankete katılanların yüzde 48.3’ü siyasette yandaş atamaların kendisini rahatsız ettiğini ifade ediyor.

-Ankete katılanların yüzde 89.3’ü öğretmenlerin kaybettiği itibarlarını Bakan Avcı ile geri kazanabileceğine inanmıyor.

-Ankete katılanların yüzde 72’si öğrenci andının kaldırılmasını doğru bulmuyor.

-Ankete katılanların yüzde 73.5’i özel okullarda etnik dil ve lehçelerde eğitimin önünün açılmasının devlet okullarına sirayet edebileceğini düşünüyor.

-Ankete katılanların yüzde 59’u iş güvencelerinin ellerinden alınacağına dair endişe taşıyor.

-Ankete katılanların yüzde 20.8’i Bakan Avcı‘ya 10 üzerinden 1 puan verdi.”

-“ANKETİN EN ÇARPICI NOKTASI: ÖĞRETMENLERİMİZİN TÜKENMİŞLİK SENDROMUNA YAKALANDIĞINI DÜŞÜNMESİ”-

Anket sonuçlarını değerlendiren Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, anket sonuçlarının 24 Kasım‘da öğretmenleri mutlu ve huzurlu göstermediğini, öğretmenlerin gelecek kaygısı yaşadığını gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Öğretmenlerimiz için bu yıl da kayıp bir yıl olmuştur. Öğretmenler gerek ekonomik ve sosyal haklar gerekse özlük hakları yönünden 2013 yılı Türkiye‘sine yakışmayacak koşullar altında mesleklerini yapmaktadır. Öğretmenlerimizin üzerindeki yük o kadar fazladır ki, psikolojileri de alt üst olmuştur. Hatta öğretmenlerimizin büyük bir kısmının tükenmişlik sendromuna yakalandığını düşündüğünü ifade etmesi anketin en çarpıcı noktalarından birisidir.”

-“ÖĞRETMENLER, GÜNDEME OLAN KONULARA DA KAYITSIZ KALAMAMIŞTIR”-

Koncuk, öğretmenlerin, gündeme olan konulara da kayıtsız kalamadığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Öğretmenlerin Öğrenci Andı, özel okullarda etnik dil ve lehçelerde eğitimin önünün açılması ve yeni sınav sistemi ilgili görüşleri Milli Eğitim Bakanlığı ve Hükümete yönelik ciddi mesajlar içermektedir. Yıpratılan, horlanan, baskıya maruz kalan, korkutulan, itibarları ayaklar altına alınan öğretmenler ile ülkemizde sağlıklı bir zeminde eğitim-öğretim yapılması mümkün değildir. Bu ankete katılanların neredeyse tamamına yakını yani yüzde 96.5’i mesleklerinin itibar kaybına uğradığını düşünüyorsa, “Türkiye’de en prestijli meslek hangisidir?’ sorusuna ankete katılanların sadece yüzde 4.7’si öğretmenlik cevabı veriyorsa bu sonuçları ülkeyi yönetenler titizlikle değerlendirmeli ve nerede hata yaptıklarını iyice düşünmelidir. Bu şartlar altında kutlamaya çalıştığımız Öğretmenler Gününde öğretmenlerimizin yüzlerinin biraz da olsa gülmesi için Bakan Avcı‘dan müjdeli haberler bekliyoruz. Bu vesileyle Başöğretmenimiz Büyük Önder Atatürk‘ü rahmet ve minnetle anarken, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor; anket sonuçlarının yetkililer tarafından dikkatlice incelenmesini istiyoruz.”
Yorum Yapın

*Reklam