Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Tunus ta Suriye ile Yeniden Diplomatik İlişki Kurma …

20 Temmuz 2017 | Gösterim: 7 | Kategori: Güncel

Tunus’ta ile yeniden diplomatik ilişkiler kurulması yönündeki çabalar sonuçsuz kaldı.

Parlamento, Suriye ile diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasına ilişkin kanun teklifini, milletvekili sayısının üçte birine karşılık gelen 72 oya ulaşılamaması üzerine reddetti. Teklife verilen “evet” oyları 68’de kaldı.

Milletvekili sayısı 57 olan 4 siyasi parti tarafından verilen kanun teklifi geçen nisan ayında parlamentoya sunulmuştu. Bu teklifte “Tunus’un Arap Birliği üyesi olması ve el-Baci Kaid es-Sibsi’nin 2014’teki seçimlerinde Suriye ile diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması vaadine gönderme yapıldığı” belirtildi.

Tunus, Suriye ile diplomatik ilişkilerini 2012’de eski Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki döneminde kesmişti. Ardından Mehdi Cuma hükümeti döneminde Suriye’de yaşadığı belirtilen yaklaşık 6 bin Tunus vatandaşının konsolosluk işlemlerinin görülmesi amacıyla Şam’da bir ofis açılmasına karar verilmişti.

Tunus’ta Suriye ile diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması yönündeki istek ve baskıları dile getiren kesimlerin rejimi ve destekçileriyle çıkar ilişkilerini güçlü bir şekilde sürdüren eski Baas rejiminin devamı Arap milliyetçisi gruplardan oluştuğu biliniyor.

Yorum Yapın

*Reklam