Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Tarımda "Ekmek Kapısı" Köy

13 Ağustos 2018 | Gösterim: 8 | Kategori: Güncel

Sakarya Vadisi’ndeki Bilecik’in Osmaneli ilçesine bağlı Ciciler köyünde, yaklaşık 10 bin dönümlük arazide ürün elde eden üreticiler, yüzlerce işçisini istihdam ediyor.

Yaz ve kış sezonunda karpuz, kavun, şeftali, domates, elma, armut, salçalık , ayva, ıspanak, pırasa, karnabahar, lahana, ve gibi çok sayıda ürünün elde edildiği köyde, günlük ortalama 200 tarım işçisi evinin geçimini sağlıyor.

Osmaneli Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünver, muhabirine yaptığı açıklamada, Osmaneli ilçesinde yaz ve kış sezonunda tarımın aralıksız devam ettiğini anlatarak, farklı kentlerden tarım işçilerinin bölgeye geldiğini söyledi.

Üreticilerin hem kazandığını hem de tarım işçilerine istihdam sağladığını belirten Ünver, şöyle konuştu:

“Köylerimizde hem kışlık hem yazlık ekiliyor. Çok sayıda işçiye de iş imkanı sağlanıyor. Elma bahçesinde Mardin’den ekmek davasına çalışmaya gelmişler. Tabii ki bize de tarlada, arazide çalışacak insan lazım. Sadece Ciciler köyünde günde en az 200 kişi çalışıyor. Mardin’den, Diyarbakır’dan, Şanlıurfa’dan ve çevre illerden tarım işçileri geliyor. Her gün yatılı işçiler de var. Çiftçi para kazanırsa, bir sürü insan da çalışmış oluyor.”


Elma üreticisi Aysun Öztürk de yaz kış devamlı çalıştıklarını belirterek, “Emeğimizin karşılığını alacağımıza inanıyoruz. Hepimizin buna ihtiyacı var. Biz ne kadar çok kazanırsak bizimle çalışan işçilerimiz de kazanmış olacak. Sıcak, soğuk demeden çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.
Yorum Yapın

*Reklam