Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Siri Yoksa Deccal Mi?

10 Ocak 2014 | Gösterim: 2 | Kategori: Teknoloji

İlyas Büyükbakkal – – ‘ın geliştirdiği elektronik sesli asistan uygulaması Siri’nin pek başarılı olduğu söylenemez. Hakkında çok yazıldı çizildi ama bir türlü iPhone kullanıcılarının gözdesi olmayı başaramadı. Siri son günlerde verdiği bir cevapla tekrar gündeme gelmeyi başardı.

Siri ‘ye “What is 27 July 2014?” sorusu sorulduğunda, karşımıza çıkan “Opening Gates of Hades” cevabı şaşırtıyor.

Türkçe’ye çevirdiğimizde “Temmuz 27 2014 tarihi ?” diye sorulduğunda “Cehennemin Kapıları açılacak” yazısı cevap olarak karşımıza çıkıyor. Apple forumlarında en çok konuşulan konulardan biri haline gelen “Cehennemin kapıları açılacak” başlığı için birbirinden ilginç yorumlar da mevcut. Apple forum kullanıcılarına göre 27 Temmuz 2014 tarihi farklı dinlerde kutsal tarihlere denk geliyor ve bu sebeple karşımıza çıkıyor olabilir. Örneğin bu tarih, takvimde “Hayalet Ayı” (Chinese Ghost Month) olarak bilinen zamana denk geliyor. Çin inanışına göre Yılın 7. Ayı (temmuz ayı) içerisinde ilk hilalin görüldüğü gün “Hayalet ayı” başlıyor.Çin efsanesine göre Cennet ve cehennem kapıları bu ayda açılıyor.

Aynı tarih yani “27 Temmuz 2014” dünyasında Ramazan bayramının Arefe gününe denk geliyor. inancına göre Ramazan bayramında “Cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur”. Yine aynı tarihin “Arbor Day” (arbor latince ağaç anlamına gelmektedir) olarak bilinen zamana denk gelmesi sebebiyle Siri’de karşılaşılan bu cevap Apple kullanıcılarının kafasını bir hayli karıştırmış gibi görünüyor.

Siri için 3 dinde (İslamiyet, Hristiyanlık, Musevilik) kıyamet habercisi olarak kabul edilen Deccal benzetmesi yapanlar da var.

Siri öyle ya da böyle yine gündem olmayı başardı. Bakalım Apple bu ilginç konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapacak mı?

İlyas Büyükbakkal – Teknokulis : http: //www.teknokulis.com
Yorum Yapın

*Reklam