Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Selçuk taki Meryem Ana Evi nde Noel Ayini Düzenlendi

25 Aralık 2013 | Gösterim: 6 | Kategori: Güncel

İzmir’in Selçuk ilçesindeki Evi’nde, dolayısıyla ayin düzenlendi.

Hristiyanlığın en önemli kutsal mekanları arasında yer alan Meryem Ana Evinde, ’ta Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen Noel gecesi, ayinle kutlandı.

Hristiyan dinine mensup Türkler ile yurt dışından gelen ziyaretçilerin katıldığı ayinde, Hz. İsa’nın doğumunu konu edinen ilahiler ile İncil’den dualar okundu.

Ayin sonunda cemaate, kutsanmış ekmek ikram edildi.

İzmir’in Selçuk ilçesi Antik Kenti yakınlarında bulunan Bülbül Dağı’nda yer alan Meryem Ana Evi, Hristiyan tarihçiler tarafından Hz. Meryem’in 101 yaşına kadar yaşamış olduğu ve burada ölümünün ardından göğe yükseldiği yer olarak kabul ediliyor.

Efes civarında yaşayan Hristiyanlar tarafından 18. yüzyıl sonlarına dek Meryem Ana’nın evi olarak kabul edilen ve dini anma törenleri gerçekleştirilen yer, zamanla unutulduktan sonra 19. yüzyılda Almanya’da yaşayan ve Efes’e hiç gelmeyen Rahibe Anna Catherine Emmerich’in gördüğü rüyalar üzerine yapılan araştırmalarla yeniden ortaya çıkarılmış, 1957 yılında da ’da Papalılık makamınca Meryem Ana Evi olarak kabul edilerek kutsanmıştı.

Hristiyanlığın en önemli kutsal mekanları arasında yer alan Meryem Ana Evi, 1967 yılında Papa 6. Paul, 1979 yılında Papa 2. Jean Paul, ve 2006 yılında da Papa 16. Benedictus tarafından ziyaret edilmişti.

-noel ayini

 Yorum Yapın

*Reklam