Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Sarıkamış Şehitleri Tiyatro Oyunuyla Canlandırıldı

04 Ocak 2015 | Gösterim: 3 | Kategori: Güncel

Sarıkamış Harekatı’nın 100’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinlikleri kapmasındaki tiyatro gösterisi katılımcıları duygulandırdı. Anma etkinliklerine katılan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Vatan uğrunda, inanç uğrunda ölenler ölü değildir” dedi.

Kafkas Üniversitesi Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Salonunda dün akşam düzenlenen anma etkinliğine Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kars Valisi Günay Özdemir, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, Sarıkamış Kaymakamı Muhammet Gürbüz ile yurdun dört bir yanından Sarıkamış‘a gelenler katıldı. Kuran-ı Kerim okunması ile başlayan programda Gençlik Ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Sarıkamış Şehitleri’ konulu tanıtım filmi perdeye yansıtıldı. Programda konuşma yapan Bakan Kılıç, şöyle dedi:

“2023’e 8 sene kaldı. 2023; Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı. 2053, 2071 bu hedefte ilerlemek için hep beraber yürüyeceğiz. Birlik olacağız, farklılıklarımızın zenginlik olduğunu haykıracağız. Farklılıklarımız ayrılık değil, birliktelik vesilesidir. Vatan, inanç uğrunda ölenler ölü değildir. Sizlerde birlikteliğiniz ve beraberliğinizle bu ülkenin ve bu milletin geleceği olacaksınız. Onların bize bırakmış olduğu mirası en üst şekilde taşıyarak ülkemizi geleceğe taşıyacağız.”

Bakan Kılıç‘ın konuşması ardından tiyatrocu Ahmet Yenilmez’in oynadığı ve yönetmenliğini yaptığı tiyatro oyunu sahnelendi. Salonu dolduranlar ve protokol mensupları zaman zaman gözyaşlarını tutamayarak oyunu izledi. Oyunda bir asır önce Allahu Ekber dağlarında donarak kardan kefen giyen Mehmetçikler’in şehit olması salonu dolduran binlerce kişiyi 1 asır öncesine götürdü. Oyunda Ahmet Yenilmezin performansı beğeni toplandı. Oyunda donarak şehit olan askerlerin sahneye koyduğu görüntüler de gerçeği aratmadı.

sonunda İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif Ersoy‘u canlandıran Ahmet Yenilmez sahneden inerek protokol mensupları ve izleyicilerle göze göze gelerek performansını devam ettirdi. Bu sırada küçük bir kızın İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ağlayarak okumasının da perdeye yansımasına eşlik eden Yenilmez, salonu dolduran binlerce kişiyi daha da duygulandırdı. Oyunun sonunda Yenilmez ve tiyatro ekibi sahneden ayrılırken salonu dolduranlar tarafından ayakta alkışlandı. Tiyatro oyunun ardından özel program, sanatçı Orhan Çakmak ve ekibi tarafından hazırlanan ağıt programının ardından sona erdi. – Kars

Yorum Yapın

*Reklam