Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Salatalık Turşusu

01 Ocak 2014 | Gösterim: 24 | Kategori: Yemek Tarifleri

Nedir

Turşular, meyve, sebze, ot, sirke baharatları ve tuz gibi malzemeler ile elde edilen tuzlu su çözeltileri ile depolama ve fermantasyona uğrayarak elde edilmektedir. Bu meyve ve sebzeler çeşitli malzemelerden oluşan su çözeltileri ile birlikte fermantasyona uğraması sonucu dost bakteriler elde edilir bu sayede uzun yıllar bekletebileceğimiz turşular elde edebiliriz. Lacto ile yapılan ve sirke kullanımı yapılmadan elde edilen turşular geleneksel hal almakla birlikte daha da sağlıklı olabilmektedir. Bu şekilde yapılan turşular daha canlı ve probiyotikler bakımından zengindirler.

Turşu tüketimi ufak hastalık çağında olan kişilere antibiyotik etkisi gösterebilmektedir. Turşu bağırsaklarda büyüyen florasının dengesini hitap edecek dönüş yardımcıları emilimi ve besin üretiminin salgılanmasını sağlar.

salatalik-tursusu-malatyabb.com

Salatalık turşu yapabilmek adına kornişon olarak adlandırdığımız salatalık çeşitleri elde edilerek güzelce yıkanır ve çürükleri ile birlikte ezik ve küflenmiş olanlarda ayıklanır. Daha sonra salatalıklar bir kavonaza koyularak üzerine tuzlu su ilave edilir. Tuzlu su ilave edildikten sonra sarımsak ve sirke eklenerek salatalıkların suyun içerisinde kalması sağlanır. Daha sonra kavonozun ağzı sıkıca kapatılarak güneş görmeyen serin bir yerde 1 ay kadar bekletilir. Daha sonra salatalık turşusu hazır hale gelir.Yorum Yapın

*Reklam