Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Nasıl Bir Klavye Almalısınız?

02 Şubat 2014 | Gösterim: 1 | Kategori: Teknoloji

Veri girişi için kullandığımız ve teknoloji dünyasında en az fare kadar olan klavye, geçmişten günümüze kadar pek çok şekle girdi; farklı boyutlarda ve farklı kullanımlarda karşımıza çıktı. Akıllı telefon ve tabletlerle birlikte şimdilerde sanallaştırılarak yazılımın içine gömülen klavye, tarafında ise halen popülerliğini koruyor ve uzun bir süre daha da fiziksel formunu kaybetmeyecek gibi görünüyor. Dizüstü kullanıcıları tarafından dizüstü seçimi yapılırken de ele alınması gereken bir unsur olan klavye, daha çok harici kullanımlarda, yani masaüstü bilgisayarlar için çevre birimi olarak özellik kazanıyor. Masaüstü kullanıcıları tarafından büyük önem gösterilen bir çevre birim olan klavye, elbette harici kullanımlarda dizüstü kullanıcıları için olduğu gibi, kullanıcıları için de önem arz edebiliyor. Şu an dokunmatik ekranlara geçiş döneminde olduğumuzu düşünür ve buna geçiş aşamasının tamamlanmasına daha yıllar olduğunu eklersek, hala iyi bir klavyeye ihtiyaç duyduğumuz gün gibi ortaya çıkacaktır.

Peki, bilgisayarınıza nasıl bir klavye alacaksınız? Klavye alırken neye dikkat edeceksiniz? Bu soruların cevabı aslında ne için klavye satın alacağınıza bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Yazı yazmak için, elbette… Ancak klavyeler bu ana görevi farklı şekillerde sunabiliyor ve ek özellikler de getiriyorlar. Lafı fazla uzatmadan adımlarımıza geçelim…

Başlı başına Q ve F şeklinde iki farklı yapıda sunulan klavyeler, daha çok yaygın olarak Q formuyla karşımıza çıkıyor. F klavye satın alacaksanız tuş diziliminin Türkçe olup olmamasına bakmanıza gerek yok, zaten bu yapı Türkçe için özel olarak geliştirilmiştir. Ancak yoluna Q klavye ile devam edeceklerin, satın almayı düşündükleri modelin Türkçe dil desteği gösterip göstermediğini kontrol etmeleri yararlarına olacaktır.

Q ve F karmaşasını çözüme kavuşturduktan sonra karar vermeniz gereken diğer bir konu ise kablolu mu, yoksa kablosuz bir klavye mi alacağınız. Elbette bu sorunun cevabı doğrudan klavyeyi ne için kullanacağınızla direkt olarak ilişkili. Eğer masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanıcısı ve aynı zamanda sıkı bir oyuncuysanız, o halde klavyeyi kablolu yapıda tercih etmeniz iyi olacaktır. Her ne kadar kablosuz teknolojileri gelişmiş olsa da, oyunlarda oldukça ihtiyaç duyacağınız tepki süresi konusunda kablolu modeller kadar iyi değiller. Aksi hallerde kullanımlar için, ister masaüstü ister dizüstü bilgisayarınıza kablosuz yapıda klavyeler tercih edebilirsiniz. Elbette yine rehberimizin ilerleyen adımlarda, tercih edeceğiniz modeller üzerinde arayabileceğiniz –tasarım da dahil olmak üzere- diğer özelliklerden de bahsediyor olacağız. Ancak özellikle mobil kullanım için bir klavye arayışı içindeyseniz, minik Bluetooth klavyeleri tercih edebileceğinizi şimdiden söyleyebiliriz.

Piyasada herhangi bir tasarımsal özelleştirmeye uğramamış düz modeller de bulabileceğiniz gibi, çoğunluğu tasarım yönüyle zengin klavye modelleri oluşturuyor. Özellikle oyuncular tarafından tercih edilen büyük ve geniş yapılarıyla dikkat çeken klavyelerin yanında, elektronik marketlerde mobil kullanıcılar için tasarlanan kompakt klavyeleri de bulabiliyorsunuz.

Klavyeler farklı tasarım ve boylarda karşımıza çıkabiliyorlar. Daha rahat bir yazım için tuşlarına yön verilmiş ve ele oturması için farklı ergonomik şekillerde tasarlanmış modelleri tercih edebilirsiniz elbette, ancak bu tür klavyeler kullanım açısından alan daralttığı için pek tavsiye etmiyoruz. Dalgalı ve engebeli klavye modelleri yerine, geniş tuş aralığına sahip ve geniş yüzeyli tuşlardan oluşan klavyeler bizce kullanım açısından daha elverişli. Elbette buna bir de palmrest bölgesi ekleyerek konforu arttırabilmeniz de mümkün. Palmrest bölgesi sabit olan modellerin yanında takılıp çıkartılabilen modeller de bulunuyor, ancak bu tür klavyeler boyutları nedeniyle daha çok kullanıcıları tarafından tercih ediliyor. Elbette oyuncular tarafından da… Konusu açılmışken sıkı bir oyuncuysanız ve bir klavyesi satın almak istiyorsanız yön tuşlarının yanı sıra en çok kullandığınız WASD tuşlarının ayrılmış olması da sizin için fazlasıyla iyi olacaktır. Rehberimizde sizin için özel tavsiyelerde bulunduğumuz bir adım da yer alıyor; dilerseniz direkt olarak o bölüme geçebilirsiniz. Ancak hangi türde bir klavye alırsanız alın, öncelikle dikkat etmeniz gereken konu konfor olacaktır. Bu konu hakkında dikkat etmeniz gereken özellikleri bir sonraki adımımızda bulabilirsiniz.

Satın alacağınız klavyenin tuş yüksekliklerine ve malzeme kalitesine dikkat etmenizde çok büyük fayda olduğunu bilmeniz gerekiyor. Zira tuş yüksekliklerinin fazla ve tuşların sert bir yapıda olması, klavyeyi kullanırken ellerinizin yorulmasına neden olacak büyük etkenler arasında yer alıyor. Bunun dışında yazım zevkini direkt etkileyen diğer bir faktör ise malzeme kalitesi. Bilgisayar başında olduğunuz süre boyunca elleriniz klavye üzerinde olacağı için, klavyenin iyi bir temas hissi sağlaması büyük önem arz ediyor. Hatta tuşlara dokunduğunuzda çıkan ses bile çok önemli. Keyifli bir yazı deneyimi için bunlara dikkat etmenizde fayda var.

Tuş takımının yanı sıra özellikle masaüstü kullanıcılar tarafından tercih edilen büyük ve geniş yapılı klavyelerde yer alan palmrest bölgesinin, konfor açısından önemli olduğuna bir önceki adımda da değinmiştik. Klavyenin hemen altında uzanan ve bileklerinizle temas eden bu bölge, özellikle geniş bir alana sahip olduğunda maksimum konfor sağlayabiliyor. Konforla ilgili değinebileceğimiz diğer Bir Nokta ise elbette klavye ayakları olacak. Mutlaka yükseltilebilir ayaklı modelleri tercih edin, hatta iki farklı yükseklik seviyesine sahip olsa daha iyi olur.

Multimedya uygulamalarını kontrol edebilmeniz için klavyenizde yer alması gereken önemli tuş takımını multimedya tuşları oluşturuyor. Müzik ve filmler gibi multimedya uygulamalarını klavyeniz üzerinden yönetebilmek, müzik dosyaları arasında geçiş yapmak ve ses seviyesini değiştirmek için kullanabileceğiniz multimedya tuşları, bazı klavyelerde fonksiyon tuşlarıyla birleştirilmiş şekilde geliyor olsa da, bazen kendi alanlarına da sahip olabiliyorlar. Bazı klavye modellerinde ayrılmış bir alan içinde yer alan multimedya tuş takımı, üst seviye modellerde ise dokunmatik bir alana taşınıyor. Tamamen dokunmatik ve ışıklandırmalı bir yapıya sahip olabilen bu alan, böylece hem kullanım kolaylığı sağlıyor hem de tasarıma görsel anlamda katkıda bulunuyor.

Multimedya tuşları çok vahim olmasa da klavye üzerinde var olması özellikle günlük kullanımlarda fazlasıyla yararlı olabiliyor. O nedenle satın almayı düşündüğünüz klavyenin üzerinde bu tuşlara yer verilmiş olması, daha rahat bir kullanım sağlamanız açısından faydalı olacaktır.

Evet, sonunda geldik klavyelerin adeta hayat bulduğu, nefes aldığı bölüme. Oyun ve oyuncular için özel olarak geliştirildiklerinde tasarım güçleri en üst seviyeye taşınabilen klavyelere, sadece görsel tatmin sağlaması için değil, ergonomik olması için de büyük özen gösteriliyor. Özellikle ergonomik yapılarıyla kullanıcıların uzun oyun seanslarına hazırlıklı olarak geliştirilen bu tür klavyeleri satın alırken de, yukarıda bahsettiğimiz adımları göz önünde bulundurmalı ve şimdi bahsedeceklerimizi de listenize eklemelisiniz.

Özellikle MMO türü oyunlarla yakından ilgili oyuncuların klavyede ilk bakmaları gereken yer elbette makro tuşları olacaktır. Zira belli tuş konfigürasyonlarını atayabileceğiniz makro tuşları oyunlarda fazlasıyla işinize yarayacak. Belli tuş dizisini otomatik olarak tek bir tuş üzerinden çalıştırabilen makrolar sayesinde, oyunlarda daha hızlı davranabilir ve rakiplerinizin hep bir adım önünde olabilirsiniz. Ayrıca piyasada yalnızca makro tuşlarından oluşan mini klavyelerin bulunduğunu da söylememizde fayda var. Dilerseniz klavyenize ek olarak bu tür cihazları da tercih edebilirsiniz. Yine makro tuşlarının yanında piyasada LCD panelli klavyeler de yer alıyor. LCD ekranı ile oyun esnasında size sistem bilgileri, oyun istatistikleri ve VoIP iletişim bilgileri gibi verileri ulaştırabilen bu tür klavyeler, böylece kontrolü tamamen size verebiliyor.

Oyunculara özel hazırlanan klavyeler daha sessiz tuşları ve yumuşak dokularıyla dikkat çekerken, aynı zamanda bazı modellerin üzerinde, USB arabirimi ve kulaklık girişine yer verdiklerini de söyleyelim.

Eğer geceleri de genellikle bilgisayar başındaysanız mutlaka arka aydınlatmalı klavyelere yönelmelisiniz. Bu sayede karanlıkta yazı yazarken zorlanmayacak ve bunun yanında eğer geceleri oyun oynamayı seviyorsanız performans kaybetmeyeceksiniz. Görsellik olarak da tasarıma çok şey katan arka aydınlatma özelliği, üstelik bir de farklı renkleri destekliyorsa size tam bir görsel Şölen yaşatabiliyor.

Klavye satın alacakların önem gösterebileceği diğer Bir Nokta ise, touchpad desteği olacak. Özellikle mobil kullanıcılar veya rahatına çok düşkün kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek bu klavye türleri, tuş takımının yanında bir de touchpad bulunduruyor. Bu touchpad sayesinde bilgisayarınızı kontrol etmek için ek bir fareye ihtiyaç duymuyor ve bilgisayarınızın tüm kontrolünü klavyeniz üzerinden rahatlıkla sağlayabiliyorsunuz.
Yorum Yapın

*Reklam