Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Murat Tufan: Fransa Seçimleri TL Varlıklarını Destekleyebilir

08 Mayıs 2017 | Gösterim: 4 | Kategori: Güncel

FRANSA’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları sonrası açıklamalarda bulunan Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Tufan, “Piyasa dostu mesajlar veren Macron’un seçilmesi sonrası risk iştahının yükseldiğini ve Dolar kurunun 3,50 seviyesini yeniden test edebilecek. BİST100 endeksi ise yeniden 95000 bölgesine yaklaşabilecek.” dedi.

Piyasaların merakla beklediği Fransa Cumhurbaşkanlık seçimlerinin ikinci tur oylaması sonuçlandı. Yürüyüş Hareketi’nin lideri Emmanuel Macron’un oyların yüzde 66,1’ni alarak Fransa’nın 8. oldu. En büyük rakibi, sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen ise oyların yüzde 33,9’nu elde etti.

“KÜRESEL ANLAMDA ENDEKSLER YÜKSELİŞLERİNE DEVAM EDEBİLİR”

Macron’un seçilmesi piyasaların olumlu görüntüsüne devam etmesine neden olabilir diyen Tufan, “Seçimler sonrası piyasalarda olumlu görüntünün yer aldığını söylemek mümkün. Aşırı sağ görüşüyle bilenen Le Pen, Cumhurbaşkanı olması halinde Fransa’nın Birliği’nden ayrılmasına yönelik çalışmalar yapacağını belirtmişti. İngiltere’nin Bölgesi’nden ayrılması; Birliği’nin geleceğine yönelik soru işaretleri yaratırken, Le Pen’in bu konudaki tavrı piyasaları endişelendiriyordu. Ancak, Macron’un Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte bu ihtimalin ortadan kalktığını söyleyebiliriz. Macron, Birliğine daha sıcak bakan ve reformlara yönelmesi beklenen bir lider olarak karşımıza çıkıyor. Macron’un seçilmesiyle piyasalarda Fransa kaynaklı olası bir risk sürecinin azalması fiyatlanıyor, bu durumun borsalara ve gelişmekte olan ülke para birimlerine olumlu yansımasını bekleyebiliriz.” dedi.

“DOLAR ÖNEMLİ SEVİYELERİ TEST EDEBİLİR”

Seçim sonrası piyasaların ilk tepkisi Euro varlıklarına yönelik olduğunu dile getiren Tufan, “Euro, Dolar karşısında 1,10 seviyelerine yükseldi.Ons altın fiyatları olası Fransa’nın Avrupa Birliğinden ayrılma sürecinin yaşanmayacağı beklentisiyle geri çekilmelerini hızlandırdı. Fransa seçimlerinin TL varlıklarına da olumlu yansıyabilir. Ilımlı görüşlere sahip Macron’un seçilmesi ve piyasalarda risk iştahının yükselmesi sonrası, TL varlıkları değer kazanabilir.  Dolar TL paritesi önemli destek bölgesi olan 3,50 seviyesini test edebilir. Ancak bu seviyenin güçlü destek bölgesi olması ve Merkez Bankasının (FED) haziran ayında faiz yükselteceği beklentisi bu bölgeden tepki alımlarının yaşanmasına neden olabilir. 3,50 seviyenin kırılması halinde geri çekilmelerin hız kazanarak devam etmesini bekleyebiliriz. BIST 100 endeksi ise 95000 direnç bölgesini yeniden yaklaşabilir.” dedi.
Yorum Yapın

*Reklam