Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Mısır da Mahkemenin "Hamas Kararını" İptali (Tekrar …

08 Haziran 2015 | Gösterim: 3 | Kategori: Güncel

Hamas Siyasi Büro Üyesi Musa Ebu Merzuk, yargısından, hareketin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın ülkedeki faaliyetlerinin yasaklanması kararını da iptal etmesini istedi.

Merzuk, muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır yargısının “Hamas’ın terör örgütü” olduğu yönündeki kararı iptalini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Bunun Mısır’a “ davası” konusundaki rolünü yerine getirebilmesi yolunda yeni bir sayfa açtığını ifade eden Merzuk, Mısır yargısından hareketin silahlı kanadı Kassam Tugaylarıyla ilgili verilen benzer kararı da kaldırmasını talep ettiklerini ifade etti.

Mısır’a, İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkes müzakereleri konusunda üstlendiği role ve Filistin’de tamamen uzlaşının sağlanması meselesindeki çabalarına devam etmesi çağrısında bulunan Merzuk, “Mısır’ın içinde bulunduğumuz aşamada yapması gerekenler var. Bu nedenle Filistin konusundaki tüm meselelerde üstlendiği rolü yerine getirmesini temenni ediyoruz” dedi.

İsrail’in cumartesi günü Gazze’ye düzenlediği hava saldırılarına dair ise Merzuk, “Bu siyonistlerin değişmez doğası. Bu saldırılar gerekçesiz olarak sürüyor. Ancak şunu vurguluyoruz ki her saldırıya, halkımızı korumak için, gerekli karşılık verilir” ifadelerini kullandı.

Acil İşler Mahkemesi, 31 Ocak’ta “İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın terör örgütü kabul edilmesi ve faaliyetlerinin yasaklanması”nı kararlaştırmıştı.

Aynı mahkeme 28 Şubat’ta Hamas’ın da “terör örgütü” listesine alınmasına hükmetmiş, Devlet Davaları Kurulu ise 11 Mart’ta buna itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren istinaf mahkemesi, söz konusu kararı iptal etmişti.


Yorum Yapın

*Reklam