Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Medical Park’ın çoğunluk hisseleri Turkven’e satıldı

24 Aralık 2013 | Gösterim: 8 | Kategori: Ekonomi

Medical Park’ta yüzde 40 payı olan
ABD
‘li Carlyle Group, payının tamamını Turkven’e satıp ortaklıktan çekilirken, diğer ortaklar Muharrem Usta ve Sancak Grubu da hisselerinin bir bölümünü Turkven’e devretti. Turkven böylece hastane zincirinin en büyük ortağı oldu.


Hürriyet
Ekonomi
servisinin haberine göre, Carlyle Grup’un Medical Park’taki payını satmak istediği bir süredir biliniyordu. Grup satış için önce Mey İçki’nin eski sahibi Texas Pasific Group ile masaya oturmuş ancak anlaşma sağlanamamıştı. Daha sonra devreye İngiliz yatırım fonu Pamplona girmiş, fakat onlarla da sonuca ulaşılamamıştı.


Turkven ile yaklaşık 3 aydır süren görüşmeler ise
bugün
itibariyle anlaşmayla sonuçlandı.


2006’DA YÜZDE 30 HİSSE SATILMIŞTI

Medical Park zincirinin kurucusu olan ve halihazırda hastanenin yönetim kurulu başkanlığını yürüten Muharrem Usta, 2006 yılında ilk olarak yüzde 30 hisseyi Sancak Ailesi’ne satmıştı. Bu ortaklığın ardından çok hızlı bir büyüme trendine giren grup 3 yıl içinde 13 hastane ve 2 bin yatağa ulaştı. 2009 yılı sonunda da zincirin yüzde 40 hissesi ’nin en büyük üçüncü yatırım fonu olan Carlyle Group’a satıldı.


1995’ten beri
Türkiye
‘de hastanecilik alanında faaliyet gösteren Medical Park Hastaneler Grubu’nun 15 hastane, 2 hastane kompleksi ve 1 tıp merkezi ile toplam 18 hizmet merkezi bulunuyor. Grubun 9 bini aşkın çalışanı bulunuyor.


DOMİNO’S PİZZA VE MAVİ’YE DE YATIRIM YAPMIŞTI

2000 yılında kurulan özel sermaye fonu Turkven’in 17 şirkette yatırımı bulunuyor. Şirket en son Kinetix markası ile bilinen ziylan’a yaptığı yatırım ile gündeme gelmişti. Turkven’in yatırım yaptığı şirketler arasında, Doğtaş, Koton, Domino’s Pizza, Mavi, UNO, Intercity ve Pronet var. Turkven Genel Müdürü ise Seymur Tarı. Abu Dhabi Yatırım Ajansı, Singapur Devlet Yatırım Fonu ve varlıkları 1 trilyon doları bulan çok sayıda kurumsal yatırımcı Turkven’in son yıllarındaki yatırımlarında yer aldı.


Turkven’in bugüne kadar yatırım yaptığı bazı şirketler şöyle:

Ziylan

Doğtaş-Kelebek

Koton

Golf

Doğa Koleji

Anadolu Hastaneleri

Domino’s Pizza

Mavi Jeans

Tekin Acar

Migros

NGM

Provus TR

Digitürk

Provus RO (2011’de çıktı)

Roma Plastik (2010’da çıktı)

Pronet (2012’de çıktı)

Trendtech (2001’de çıktı)

Intercity (2008’de çıktı)

UNO (2006’da çıktı)Yorum Yapın

*Reklam