Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Mazlumder: Tüm Kadınlar Emekçidir

08 Mart 2014 | Gösterim: 9 | Kategori: Kadın

Mazlumder Diyarbakır Şubesi Kadın Komisyonu yaptığı yazılı açıklamada, her alanda gayret sarf eden kadınların emeklerinin görmezden gelinmemesi istendi. Açıklamada şöyle dendi:

“Yine bir 8 Mart. Bizler emekçi kadın tanımlamasına sadece belirli bir maaş karşılığı çalışıp çeşitli sıkıntılar yaşayan kadını değil, evinde ve toplumsal hayatın her alanında emek veren kadını yerleştiriyoruz. Yani her alanda çaba sarfeden kadınların emeği görmezden gelinmemeli, tüm kadınların sorunlarını ve dertlerini çözmek için çaba gösterilmelidir. Ne yazık ki bizler evlerde her sorumluluğun sırtlananı, iş yerlerinde üzerine basıp derece atlayanın basamağı, toplumda karşı cinsin çeşitli ithamlar barındıran bakışlarının muhatabı olarak adeta sürekli bir savaşım halinde mücadele içerisindeyiz. Evet, bizler bu coğrafyada yaşayan Kürdistanlı kadınlarız. Tarih boyunca Kürd kadını onurunu ve kişisel haklarını korumaya, kendi milletinin dilini kültürünü değerlerini sahiplenmeye çalışmış ve bunlar için mücadele etmiştir.

KADININ BU MÜCADELESİ HAKKIYLA TAKDİR EDİLMİŞ MİDİR?

Onun bu gayreti atalarımızın sözlerine şu şekilde yansımıştır: Yani kadının da erkekten farksız olarak yeri geldiğinde milleti ve hakları için mücadele ettiği gerçeği dile getirilmiştir. Peki, kadının bu mücadelesi hakkıyla takdir edilmiş midir? Toplum kadının adil şartlarla sahneye çıkışını olağan bir seyirle gerçekleştirmiş midir? Malum, kadın hangi din, ideoloji, etnik yapı, sınıf, medeni hal, eğitim, ekonomik duruma sahip olursa olsun mağduriyetleri giderilememektedir. Özellikle siyasal arenada da bakıldığında Türkiye‘de önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan yerel seçimlerde kadın adayların azlığı ya da arka planda olması yaklaşımı gösterir niteliktedir.

TÜRKİYE’YE SIĞINAN MÜLTECİ KADINLARIN DURUMU İÇLER ACISIDIR

Kadın cinayetlerini cinnet geçirme olarak tanımlayıp hastalık gibi bir algının oluşturulması da bu cinayetleri meşrulaştırma çabası olarak değerlendirilebilir. Devletin kadının can güvenliğini korumada yetersiz kalması ve maktullerin gerekli cezaya çarptırılmamaları bu tür eylemlerde bulunmak isteyenleri cesaretlendirir niteliktedir. Yine savaşın en çirkin boyutları kadın bedeni üzerinden yüzünü göstermektedir. Suriye‘deki savaş ortamından kaçıp Türkiye‘ye sığınan mülteci kadınların durumu içler acısıdır, her türlü istismara maruz kalmaktadırlar. Bizler Mazlumder olarak kadının toplumsal bireysel her türlü haklarını elde etmesi ve bir şahsiyet olarak eşit haklarla toplumda varolması için mücadele etmeyi görev biliyoruz”
Yorum Yapın

*Reklam