Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Lor Peynir

02 Ocak 2014 | Gösterim: 14 | Kategori: Yemek Tarifleri

yumuşak kıvama sahip, keçi ve koyun kaynaklı elde edilen ve taze tüketilebilen bir besin kaynağıdır. Kısa ömürlü olan tuzlu ve tuzsuz tüketilebilen İtalyanlara özgü bir peynir çeşididir. Ana vatanı olan bu peynir diğer bir adıyla da peyniri olarak da bilinmektedir. Lor peyniri düzenli olarak tüketildiğinde insan sağlığı üzerinde başta beyin ve göz hastalıkları olmak üzere MS hastalığı (multipl skleroz), Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına doğal bir çözüm kaynağı olmaktadır.

Lor peyniri ayrıca vitamin ve mineral açısından da oldukça zengindir. Günlük yaşam koşullarında ihtiyacımız olan A vitamini, B2 vitamini, B12 vitamini, omega 3, omega 6, yağ asitleri, proteinler, kalsiyum, , selenyum ve çinko açısından iyi kaynaklıdırlar.

lor-peyniri-yapilisi-ve-faydalari-malatyabb.com

Lor Peyniri Yapılışı

Malzemeler

1 litre günlük taze süt
1 çay kaşığı kadar tuz
7 tatlı kaşığı kadar limon suya veya sirkesi

Hazırlanışı

Lor peyniri için malzemeler hazırlandıktan sonra sütü bir tencere ilave ederek üzerine tuzu koyalım ve kaynamaya gelmeden ateşten alalım. Daha sonra içine isteye göre sirke veya limon suyunu ekleyin ve bir iki dakika kadar karıştırın. Bu sırada sütün katı kısmı ile suyu birbirinden ayrışacaktır. Karışma işlemi bittikten sonra tencerenin ağzını bir havlu ile kapatın ve iki saat bekletin. Daha sonra birbirinden ayrışan sütün katı kısmını elde etmek için tülbent yardımı ile sütün süzülmesini bekleyin. Sudan ayrılacak olan süt katıları sonrası bembeyaz taze bir lor peyniri elde etmiş olacaksınız.Yorum Yapın

*Reklam