Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Lewandowski'ye Dair Sorular

06 Ocak 2014 | Gösterim: 2 | Kategori: Spor

Yaklaşık iki yıldır konuşulan sonunda eyleme döküldü. Robert Lewandowski‘yi geçtiğimiz yaz kadrosuna katmak isteyen Bayern Münih sonunda istediğini üstelik bedelsiz bir şekilde imza attırarak elde etti. Geçen süreç içerisinde olan bitenler ise oldukça karışık. Birkaç konu başlığı altında bu transfer hakkında sorulan sorulara cevap vermek gerekir.

Real Madrid devreye girdi

Bundan yaklaşık bir ay önce Sportbild dergisinin araştırması sonucu Real Madrid‘in Polonyalı golcünün Bayern Münih‘e verdiği sözden dönmesi için çalışacak, sadece bu konuyla meşgul olacak bir ajan tuttuğunu haberleştirdi.  Bir başka saygın yayın kuruluşu olan “Der Spiegel” ise Real Madrid‘in oyuncuya yıllık 9,5 milyon eurodan 6 yıllık sözleşme sunmasının yanı sıra eline de imza parası olarak 10 milyon euro verdiğini yine gündeme getirmişti. Bu durumda üstelik menajeri de toplam 14 milyon euro kazanacaktı. Borussia Dortmund‘un sezon sonuna kadar bu oyuncuyu satmak istememesi ve bu yüzden maaşını da 5 milyon euroya kadar çıkarması Aralık’ta harekete geçen Real Madrid‘in çabasını boşa çıkardı. Her ne olursa olsun Dortmund‘un planları bu sezon Lewandowski’yi kaybetmemek üzerine kuruldu. Öyle ki geçtiğimiz yaz 25 milyon euro tutarındaki bonservis bedelinden de vazgeçti. Real Madrid ise bütün çabasına rağmen Lewandowski’yi verdiği kararından döndüremedi.

Mario Mandzukic’e ne olacak?

Pep Guardiola’nın gelmesiyle beraber “sahte dokuz” formatında oynayabilecek olan oyuncuların sistemde ağırlık kazanacağını ve Mario Mandzukic‘in satılacağı ya da forma giyemeyeceği düşünülüyordu. Zaman zaman Thomas Müller‘in bu rolde sahaya çıkıp Mandzukic’i yedek bıraktığı dönemler olsa da savaşçı ruhu ve zor dönemlerde kesilen ortaları gole çevirerek pek çok maçı çeviren Mandzukic yeni sistemde de kendisine yer buldu. Üstelik Guardiola oyuncusunu da onore ederek “Hayatımda bu kadar çalışkan ve karakterli başka bir oyuncu görmedim” diyerek hayranlığını dahi dile getirdi. Nihayetinde Juventus başta olmak üzere Arsenal gibi pek çok dev kulübün istediği Hırvat golcü ile sözleşme uzatma aşamasına gelindiği düşünülüyor. Toplamda 6 kupa için mücadele verecek Bayern Münih böyle bir oyuncudan vazgeçmek istemiyor ve fakat Thomas Müller ve Mario Götze‘nin dahi sahte dokuz rolüyle yedek bıraktığı Mandzukic bu yeni koşullarda sözleşmesini uzatır mı bilinmiyor. Gerçek ise Bayern’in bu oyuncuyu bırakmak istemeyişi. 2016’da bitecek olan sözleşmesini geçtiğimiz aylarda uzatmak istediğini Bayern Münih yönetimi menajerine söylemişti.

Taraftarların tepkisi

Rummenigge mutluluktan uçuyor

Bayern Münih taraftarlarının büyük bir kısmı bu transferin kadroyu güçlendirdiği ve derinleştirdiği konusunda hem fikir. Başlarda sürekli değişen oyun formatından rahatsızlık duysalar da Barça’nın aksine Guardiola’nın birden fazla taktiği heybesinde bulundurmasının bu sezon sonradan çözdüğü pek çok takımdan alınan üç puanda fazlasıyla etkili olduğunu biliyor. Şampiyonalar Ligi final maçında Boateng ile olan mücadelesinden dolayı oyuncuya tepki verenler olsa da Manuel Neuer‘in kabul edildiği ortamda Lewandowski’nin çok daha kısa sürede kabul edileceğinden kimsenin şüphesi yok. Borussia Dortmund taraftarlarının ise bir kısmı kızgın olsa dahi Mario Götze‘de gerçekleşen tribün tepkilerinin bu kez gerçekleşmeyeceğini düşünülüyor. Dortmund başkanı Watzke “Lewandowski kartlarını her zaman açık oynadı. Taraftarların ona Götze’de olduğu kadar tepki vereceğini düşünmüyorum” diyerek bu konuda fikrini de dile getirdi. Öte yandan nihayetinde altyapısından gelen Nuri Şahin ve Mario Götze gibi oyuncuların dahi kendilerini bıraktığı yerde daha mazisi yeni olan yabancı bir oyuncunun gitmesine çok da bozulmayacaklardır. En azından Mario Götze‘de olduğu kadar taraftar sert bir tepki koymayacak.

Guardiola neden Lewandowski’yi istedi?

Bu sezon içerisinde Bayern Münih birbirlerine tezat oluşturacak iki farklı sistemi sıklıkla sahada pratize ettiğini gördük. Thomas Müller‘in sahte dokuz rolüyle forvetsiz çıktığı Barça modeli ile Mario Mandzukic ile klasik dokuz numaralı tipik Bayern sistemi. Geride kompakt duran takımları havadan etkili olmayan sahte dokuz forvetleriyle açmanın imkansız olduğu noktalarda Mandzukic’in devreye girmesiyle pek çok maçın çevrildiğini biliyoruz. Robert Lewandowski‘yi değerli kılan ise kenar ortalarını değerlendirecek kadar kafa topu hakimiyetine sahip ceza sahası içi golcüsü olduğu kadar kısa boylu dar alanda etkili sahte dokuz forvetlerinden beklediği diğerleriyle ceza sahasının dışında buluşmasını da gerçekleştirebilecek teknik kapasite ve oyun anlayışına sahip olmasıdır. Bu açıdan bakarsak Lewandowski’nin hücum alanında Götze ve Mandzukic’in karışımı bir oyuncu olması oyuncu değiştirmeden saha içerisinde Guardiola’ya strateji değiştirme fırsatını sunması onu fazlasıyla değerli kılıyor.

Dortmund bu eksikliği nasıl giderecek?

Guardiola Chesea’nin yıldızını istiyor

Dortmund son yılların belki de en çok planlı ve programlı hareket eden kulübü. Lewandowski’nin gideceğini geçtiğimiz yıldan bu yana bildikleri için bu eksikliği giderecek bir plana sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kulübün başkanı Watzke, Lewandowski yerine büyük paralar harcayıp olmuş bir forvet almayacaklarını söyleyip daha çok henüz yüzde yüzüne ulaşmamış, geliştirebileceğimiz bir oyuncu alacağız diyerek forvet profilini çizdi. Mario Mandzukic hakkında da konuşan Watzke “Biz de ilk etapta onu da düşündük ama hemen vazgeçtik” diyerek Hırvat golcü ile ilgilenmediklerinin altını çizdi. Daha çok genç ve potansiyeli olan oyuncuları yıldız yapma politikasına devam edeceklerini belirtti.

Robert Lewandowski ne kadar kazanacak?

Borussia Dortmund onu satmayarak yıllık maaşını da 5 milyon euro civarına çekip bir yıl daha kalmasını istedi. Bayern Münih ise yıllık 11 milyon euro üzerinden beş yıllık anlaşma yaparak takımın en çok kazanan futbolcuları olan Ribery, Lahm, Schweinsteiger ile bir tuttu. Üstelik Bayern Münih‘te hiçbir oyuncunun Lewanowski kadar uzun süreli sözleşmesi de bulunmuyor. Bu anlaşma muhtemelen Robert Lewandowski‘nin hayatının geride kalanını garanti almasını sağladığı gibi futbol hayatını Bayern Münih‘te bitirmesini de sağlıyor.

Orhan Uluca / Totemspor
Yorum Yapın

*Reklam