Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Kuveyt teki Yemen Müzakereleri

24 Mayıs 2016 | Gösterim: 0 | Kategori: Güncel

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi İsmail Vild Şeyh Ahmed, Yemen müzakerelerinin karmaşık olduğunu ve uzun süreceğini belirtti.

Şeyh Ahmed’in Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Yemen barış müzakerelerinin karmaşık olduğu ve uzun süreceği ifade edilerek, genellikle barış müzakerelerinin bu şekilde olduğu kaydedildi.

BM Özel Temsilcisi, müzakerelerdeki her gecikme, gerileme veya katılım eksikliğinin, Yemenlilerin beklediği çözümü geciktireceğini belirtti.

Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlılarını temsil eden ortak heyetin başkanı Muhammed Abdusselam, yaptığı televizyon konuşmasında, 6 gün aranın ardından dün gerçekleşen ilk görüşmenin protokol görüşmesi olduğunu ve siyasi hiçbir konunun tartışılmadığını söyledi.

Husilerin silah bırakmasından sorumlu olacak emniyet komitesinin, kendilerinin de bir parçası olmayı talep ettikleri yeni hükümetin gözetiminde bulunmasını isteyen Abdusselam, emniyet komitesinde Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri‘nden subayların yer almasında bir sakınca görmediklerini kaydetti.

Öte yandan, Kuveyt resmi ajansı KUNA’nın haberine göre, Suudi Arabistan‘ın Cidde kentinde düzenlenen Körfez İşbirliği Teşkilatı (KİK) – Kanada Dışişleri Bakanları 2. Stratejik Diyalog Toplantısının kapanış bildirisinde, sivillerin korunması ve tüm Yemen halkına insani yardımların ulaştırılmasının garanti altına alınması gerektiği vurgulandı.

Bildiride, Yemen‘deki ateşkesin olumlu karşılandığı belirtilirken, tüm taraflara ateşkese uymaları çağrısı yapıldı.

Şeyh Ahmed’in güçlü şekilde desteklendiği ifade edilen bildiride, taraflardan kalıcı ve kapsamlı çözüm sağlanması için zor kararları almaları istendi.


Yorum Yapın

*Reklam