Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

KOÜ de Meme Kanseri Halkı Bilgilendirme Kongresi Verilecek

14 Kasım 2013 | Gösterim: 20 | Kategori: Sağlık

halksagligi2’nde (KOÜ)  20 Kasım’da düzenlenecek “ Halkı Bilgilendirme Kongresi”yle dünyada ve Türkiye‘de meme kanserine ilişkin gelişmeler ele alınacak.

KOÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meme kanserinin dünyadaki bütün kadınlar için özellikle son 50 yılda beslenme alışkanlığı ve çevre şartlarındaki değişikliklerden dolayı en sık görülen türü olduğunu vurguladı.

Meme kanseri sıklığının her geçen gün arttığına dikkati çeken Cantürk, “Sıklığının artmasının nedenlerinden bir tanesi, elimizdeki tanı yöntemiyle daha erken yakalamamız ama bütün bunlara rağmen erken tanı ve tedavi olanakları arttığı için meme kanserinden ölüm oranları azalıyor” dedi.

Cantürk, Türkiye’de meme kanseri sıklığının Batı ülkelerine göre az olduğuna işaret ederek, beslenme alışkanlığının Batı tarzı beslenme alışkanlığına dönüşmesi ve sanayi toplumu haline gelinmesiyle bu sıklığın arttığına dikkati çekti.

“Türkiye’de meme kanseri, Doğu ülkelerine göre daha fazla, Batı ülkelerine göre daha az görülüyor” diyen Cantürk, Batı bölgelerindeki kadınların meme kanserine daha erken yakalandığını vurguladı.

Prof. Dr. Cantürk, “Dolayısıyla bizim burada vatandaşa duyurmamız gereken şey, sizin kendi kendinizi iyi muayene etmeniz ve ülkemizde geliştirilen sağlık olanaklarından yararlanarak yılda 1 defa hekim muayenesi yaptırmanız, 40 yaşından sonra yılda bir ya da 2 yılda bir meme filminin çekilmesiyle meme kanseri erken tanınabilir, hayatınız kurtulabilir. Yani ‘Hayata gülümse, kendini önemse’, ‘Kanseri erken fark et, kanseri yok et’ diyoruz” şeklinde konuştu.

Bu kapsamda Türkiye‘de ilk defa 20 Kasım‘da KOÜ’de “1. Meme Kanseri Halkı Bilgilendirme Kongresi” düzenleyeceklerini anlatarak, bu organizasyonun Dünya Sağlık Örgütü (Who) sitesinde de İngilizce olarak yayımlandığını söyledi.

Kongrede Türkiye ve dünyadaki meme kanseriyle ilgili gelişmelerin ele alınacağını ifade eden Cantürk, organizasyonda meme kanseri ve korunma yollarının anlatılacağını ifade etti. – Kocaeli

 Yorum Yapın

*Reklam