Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Kırgızistan Hükümeti, Altın Madenine İlişkin Taslağı …

23 Aralık 2013 | Gösterim: 4 | Kategori: Güncel

Kırgızistan’da Cantoro Satıbaldiyev’in başkanlığında koalisyon hükümetinin, ülkede en büyük altın rezervin bulunduğu Kumtor altın madenini işleten Kanadalı Centerra Gold şirketi ile ilgili hazırladığı anlaşma taslağının meclisin onayına gönderildiği bildirildi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Cantoro Satıbaldiyev’in başkanlığında geçen Bakanlar Kurulu toplantısında son kez üzerinde görüşülerek kabul edilen “Kumtor” ile ilgili anlaşma taslağının meclisin onayına gönderildiği belirtildi.

Basına kapalı gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından meclise gönderilen “Kumtor” ile ilgili anlaşma taslağının ayrıntılarına dair bilgi verilmezken, meclisin basın merkezinden yapılan açıklamada ise sözkonusu anlaşma taslağının ilgili komitede salı görüşülmesine başlanacağı ifade edildi.

Hükümetin, Centerra Gold şirketi ile birlikte hazırladığı anlaşma taslağı, daha önce meclis komiteleri ve partiler tarafından kabul görmezken tatminkar olmadığı ve üzerinde çalışılması gerektiği gerekçesiyle meclis genel kurulunda yeterli oy alamamıştı. Meclis, hükümetten, Kumtor’daki Kırgızistan’a ait kar payını artırmak süretiyle yüzde 67’ye çıkarılmasında ısrar etmiş, Kumtor altın madeni ile ilgili aldığı kararının, hükümet tarafından yerine getirilmesi için 23 Aralık’a kadar süre tanımıştı.

Kanadalı şirket ile hükümet arasındaki anlaşma, 2003’te Askar Akayev döneminde ve 2009’da Almazbek Atambayev dönminde iki kez yenilenmişti. – Bişkek
Yorum Yapın

*Reklam