Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Kimyon Tohumu

30 Aralık 2013 | Gösterim: 6 | Kategori: Bitkisel Ürünler

kimyon-tohumu-ve-faydalari-malatyabb.com

Kimyon Tohumu Nedir

Kimyon tohumu maydanozgiller familyasının bir üyesi ve içerisinde gıda toksinlerini oldukça fazla bulunduran oldukça faydalı bir gıda ürünüdür. Kimyon tohumu otları da dereotu, baharatlar, anason, rezene kimyon, maydanoz gibi içerisinde bol miktarda gıda toksinleri bulundurmaktadır. Diğerlerinden ayıran en büyük özellikleri ise bağlama ve kanser oluşumunu engelleyen mukus zarının korunmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kolesterol üreten safra tuzlarının kolonda emilimini azaltarak LDL kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

Kimyon tohumunun içeriğinde etkili bir şekilde karvon, limonen, karveol, pinen, cumuninic aldehit, furfurol ve thujone gibi bileşikler bulunmaktadır. Kimyon içeriğinde bulunan bu aktif maddelerin vücut üzerinde antioksidan, sindirim sitemi, anti gaz yapıcı ve gaz giderici özelliklere sahip olduğu söylenmektedir.

Kimyon Tohumunun İçeriği ve Faydaları

Ayrıca letein, zeaksantin ve kriptoksantin karoten içerir. Bu bileşikler dejeneratif nörolojik, yaşlanma, kanser ve enfeksiyon gibi hastalıkları koruyan vücuttaki zararlı serbest radikalleri kaldırmakta güçlü bir anti oksidanlardır. Aynı zamanda A vitamini, , B2 vitamini, , B6 vitamini, , E vitamini açısından vücudun ihtiyacını sağlar. Ayrıca kimyon tohumları kalsiyum, demir, magnezyum, manganez , potasyum , selenyum ve çinko için oldukça iyi bir kaynaktır.

Kimyon tohumu genel olarak lahana turşusu olmak üzere diğer turşu çeşitlerinde baharat olarak da kullanılmaktadır. Bununla birlikte kimyon tohumunda yapılan çay, bebeklerde hazımsızlık , , öksürük, bronşit ve gaz gibi çeşitli hastalıklara karşı oldukça faydalı bir şekilde işlev görmektedir.kimyon tohumu, kimyon tohumunun faydaları, kimyon tohumu faydaları, kimyon faydaları, kimyon gaz, kimyon nasıl kullanılır, kimyon nasıldır, kimyon nasil tuketilir, kimyontohumu, şifalı bitkiler enfeksiyonYorum Yapın

*Reklam