Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Kanada Ajan İddiasını Reddetti

12 Mart 2015 | Gösterim: 0 | Kategori: Güncel


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 3 İngiliz kızının Suriye’ye geçmesine yardım eden kişinin koalisyon içinde olan ülkenin istihbaratında çalışan biri çıktığı yolundaki açıklamasına ’dan jet açıklama geldi. Daily Telegraph’ın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Türkiye’de yakalanan kişinin Kanada casusu olmadığını iddia etti.

IŞİD’e katılmak için Suriye’ye gittiği belirtilen 3 İngiliz kıza yardım edildiğini açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, herhangi bir ülke adı vermeden, ‘Bu kızların Suriye’ye geçmesi konusunda yardım eden kişi kim çıktı, biliyor musunuz? Yakalandı. Koalisyon içinde olan bir ülkenin istihbaratında çalışan biri çıktı. Çok ilginç değil mi? AB üyesi değil, de değil. Koalisyon içinde bulunan bir ülkenin istihbaratına çalışıyor’ demişti.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasının ardından bazı medya organlarında, yakalanan kişinin, Kanada vatandaşı olmamasına rağmen, istihbarat servisine çalıştığı ileri sürülmüştü. İddia İngiliz ve Kanada medyasında geniş yankı buldu. Toronto Sun ve Daily News, Kanada hükümetinin iddiayı reddettiğini duyurdu. Gazetelere göre, adı belirtilmeyen yetkili, Türkiye’de çıkan kendilerinin de duyduklarını belirterek, yakalanan kişinin Kanada vatandaşı olmadığı gibi Kanada istihbarat servisi CSIS ile de bir ilgisinin olmadığını savundu.

Ancak Daily Telegraph’a göre bir Kanada Dışişleri yetkilisi farklı bir ifade kullandı. Yetkili, ‘Ulusal güvenliği ilgilendiren operasyonel konularda yorum yapmıyoruz’ diyerek kapıyı açık bıraktı. –
Yorum Yapın

*Reklam