Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

İngiltere Başbakanı Cameron, Çin de

04 Aralık 2013 | Gösterim: 11 | Kategori: Güncel

Başbakanı David Cameron, ’e yaptığı ziyarette, ülkesinin  yatırımlarına “açık” olacağını belirtti.

Ülkenin ekonomi ve finans lokomotifi Şanghay’daki Ciaotong Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Cameron, bazı ülkelerin yabancı sermayeyi, bazı ulusal projeler ve yeni havaalanları gibi alanlarda istemediğini belirterek, İngiltere’nin bu görüşü paylaşmadığını belirtti. 

“Yabancı sermayeye açık ve davetkar olunmalıdır” diyen Cameron, bu durumun ülke ekonomisini güçlendireceğini kaydetti. Cameron, hızlı ticari vize ve tarafların önde gelen kuruluşları arasında imzalanan anlaşmaların Pekin ve Londra arasındaki “vazgeçilmez ortaklığı” destekleyeceğini ifade etti.  

Cameron’a eşlik eden 100’den fazla işadamı ise Çin’deki muhataplarıyla ticari anlaşmalar ve mutabakat zaptları imzaladı. Bunlardan en dikkati çekeni, İngiliz şirketlerinin, Çin’in e-ticaret devi Alibaba grubuyla yapılan mutabakat zaptıydı. Bu sayede İngiliz firmaları, iç tüketime yönelen ve büyük bir online ticaret hacmi olan Çin’de çeşitli ürün ve hizmet satmayı hedefliyor. 

Görüşmelerde, İngiliz şirketlerinin, Çin firmalarıyla, ortaklaşa üçüncü ülkelerdeki fırsatları değerlendirmesi gibi konuların da görüşüldüğü ifade ediliyor. 

Resmi temaslarda bulunmak üzere hafta başında bakanlar, işadamları ve kültürden sanata, spordan sağlığa birçok alanda temsilcinin yer aldığı kalabalık bir heyeti ile Çin’e gelen Cameron’un, Devlet Başkanı Şi Cinping ve Li Kıçiang ile görüşmelerinin ana temasını ekonomi ve ticaret oluşturmuştu.

Cameron’un bugün, Çin’in Çıngdu kentinde temaslarda bulunduktan sonra ülkeden ayrılması bekleniyor. – Pekin
Yorum Yapın

*Reklam