Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

İngilizler Araziye Yayılıyor!

08 Aralık 2013 | Gösterim: 16 | Kategori: Malatya Haberleri

İngilizler Araziye Yayılıyor!

 

İngiliz Starex İnternational tarafından, ilçesine bağlı Akmağara Köyünde sahip olduğu altın ocağı sahasına yeni alan eklemek için çalışma yaparken, Malatya çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu için askı sürecini başlattı.

Hekimhan’ın bölgesinde altın araması yapan ve yakın bir süre önce bu altın aradığı bölgede 2 bin 155 hektar arazi  alan Londra merkezli Starex İnternational’ın Akmağra Köyünde planladığı Altın Ocağı için Malatya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kısa bir süre önce  “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı verilmişti.

Alınan bir önceki kararın ardından harekete geçen İngiliz firması mevcut alanın genişletilmesi için yeniden ÇED raporu talebinde bulundu. Firma tarafından Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne sunulan dosyada “Faaliyet kapsamında Malatya ili Hekimhan ilçesi, Akmağara Köyü, 80372 sicil nolu ruhsat sahası sınırları içerisinde faaliyet sahibi Stratex Mad. San. ve Tic. Ltd. Sti. tarafından “Altın Ocağı” isletilmesi planlanmaktadır. 80372 sicil nolu ruhsat sahası 1.999,95 hektar alan kaplamaktadır. Bu alan sınırları içerisinde yaklaşık 23,82 hektar (238.200 m2) bir alan için 2013 yılı içerisinde 01.02.2013 tarih ve 60 karar nolu “Çevresel Etki Değerlendirme Belgesi” alınmıştır. Raporumuz kapsamında daha önce “Çevresel Etki Değerlendirme Belgesi” alınmış olan ve 23,82 hektar alana sahip PTD alanına yaklaşık 0,9574 hektar daha eklenerek toplam PTD alanının 24,78 hektara genişletilmesi planlanmıştır. 01.02.2013 tarih ve 60 karar nolu “Çevresel Etki Değerlendirme Belgesi”ne esas Proje Tanıtım Dosyasında belirtilmiş olan üretim kapasitesinde ve üretim yönteminde herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır” şeklinde bilgi yer aldı.

ORMAN SAHASI İÇİN DAHA İZİN ALMAMIŞ

Raporda yer alan diğer bilgiler şu şekilde, “Raporumuza konu olan Altın Ocağı Alan Genişletilmesi faaliyeti kapsamında, kapasitede herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. Ayrıca, PTD alanı içerisinde üretim alanları dışında yaklaşık 5.544 metrekare bir alanda dekapaj malzemesi stok alanı, yaklaşık 2.813 metrekare bir alan bitkisel toprak stok alanı ve yaklaşık 2.487 metrekare bir alanda şantiye sahası bulunacak olup; dekapaj malzemesi stok alanı, bitkisel toprak stok alanı ve şantiye sahası alanında da herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. PTD alanına en yakın evler yaklaşık 1.250 m doğusunda Hasançelebi Beldesi’ne bağlı evlerdir. Ayrıca sahanın yaklaşık 420 metre güneyinde Ulugüney İstasyonu bulunmakta olup, istasyon sadece yük trenleri tarafından kullanılmaktadır.

Kadastro haritasında da görüleceği üzere PTD alanı orman alanında ve tapulu şahıs arazilerinde kalmaktadır. PTD alanın orman alanında kalan kısımları ile ilgili olarak üretim çalışmaları öncesi 6831 sayılı Orman Kanununun 16. Maddesinin Uygulama Yönetmeliği kapsamında Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvurulacak ve gerekli izinler alındıktan sonra sahada üretim çalışmalarına başlanacaktır. PTD alanının şahıs arazilerinde kalan kısımlarıyla ilgili olarak da kiralama yoluna gidilecektir.”

“EKONOMİK YÖNDEN İŞLENEBİLİR KALİTETE ALTIN VAR”

İngiliz firmanın raporunda “PTD alanında yılda yaklaşık 50.000 ton (22.727 m3) tüvenan cevher üretilmesi planlanmaktadır. Tüvenan cevherin yoğunluğu 2,2 ton/m3 olarak alınmıştır. Üretim çalışmalarının mevsim koşullarına da bağlı olarak yılda 8 ay süreyle yapılması planlanmaktadır. Proje Tanıtım Dosyasına konu olan ruhsat sahasında karotlu sondaj çalışmaları yapılmış ve karotlardan alınan numunelerin analizleri yaptırılmıştır. Ayrıca sahadan çok sayıda kaya ve toprak numuneleri alınarak analizleri yaptırılmıştır. Tüm bu analiz sonuçlarının değerlendirilmesi sonucu görünür rezerve esas olan altın tenörü ortalaması 0,74 g/ton Au olarak belirlenmiştir. Üretim çalışmaları açık isletme yöntemi ile gerçekleştirilecektir. ruhsat sahasında altın cevherinin tenörü ve rezervine ilişkin detay etüt çalışmaları yapılmıştır. Sahada yapılan arama çalışmaları ve alınan numunelerinin analiz sonuçları değerlendirildiğinde görünür rezerve esas olan cevherli zonların altın tenörü ortalaması 0,74 gr/ton olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda sahada bulunan ekonomik yönden isletilebilir kalite ve miktarda altın cevherinin gerekli izinler ve çevre ve insan sağlığına zarar vermemesi açısından gerekli önlemler alınarak ülke ekonomisine kazandırılması planlanmıştır” şeklinde bilgilerde yer aldı.

HABER-FOTO: Burhan KARADUMAN- Yeni Malatya GazetesiYorum Yapın

*Reklam