Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

İngiliz ‘Var’, MTA ‘Yok’ Diyor!.

30 Aralık 2013 | Gösterim: 5 | Kategori: Malatya Haberleri

İngiliz 'Var', MTA 'Yok' Diyor!.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından İngiliz firmasına Hekimhan ilçesinde sahip olduğu alanda maden ocağı açması için ÇED raporsuz izin verilirken ve bu firmanın kendi internet sitesinde, sahip olduğu ocakta altın madeni bulunduğunu belirtilirken, MTA’nın hiç  haritasında Malatya bölgesinde altın madeni olduğuna dair bir bilgiye yer almıyor.

İngiliz merkezli Starex İnternational’ın Türkiye’deki şirketi olan Stratex Madencilik Şirketi Hekimhan’ın Akmağara köyünde yakın bir zaman sürecinde altın aradığı bölgede 2 bin 155 hektar araziyi almış ve Akmağra Köyünde planladığı Altın Ocağı için Malatya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından  “ (ÇED) Gerekli Değildir”  raporu verilmişti. İngiliz firma altın ocağı için ÇED’siz rapor aldıktan sonra yine yakın bir süre önce  “Altın Ocağı Alan Genişletilmesi” nedeniyle yeni bir ÇED raporu almak için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne başvuruda bulunmuştu. İngiliz firmanın ikinci ÇED raporu ile ilgili süreç devam ediyor.

İNGİLİZ FİRMA: ALTIN VAR

İngiliz Starex İnternational’ın Türkiye’deki şirketi olan Stratex Madencilik Şirketi tarafından Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne sunduğu “Proje Tanıtım Dosyası”nda bölgede ekonomik anlamda işletilebilecek altın rezervi bulunduğu vurgusu yapılarak şu görüşlere yer veriliyor;  “PTD alanında yılda yaklaşık 50.000 ton (22.727 ) tüvenan cevher üretilmesi planlanmaktadır. Tüvenan cevherin yoğunluğu 2,2 ton/ olarak alınmıştır. Üretim çalışmalarının mevsim koşullarına da bağlı olarak yılda 8 ay süreyle yapılması planlanmaktadır. Proje Tanıtım Dosyasına konu olan ruhsat sahasında karotlu sondaj çalışmaları yapılmış ve karotlardan alınan numunelerin analizleri yaptırılmıştır. Ayrıca sahadan çok sayıda kaya ve toprak numuneleri alınarak analizleri yaptırılmıştır. Tüm bu analiz sonuçlarının değerlendirilmesi sonucu görünür rezerve esas olan altın tenörü ortalaması 0,74 g/ton Au olarak belirlenmiştir. Üretim çalışmaları açık isletme yöntemi ile gerçekleştirilecektir. ruhsat sahasında altın cevherinin tenörü ve rezervine ilişkin detay etüt çalışmaları yapılmıştır. Sahada yapılan arama çalışmaları ve alınan numunelerinin analiz sonuçları değerlendirildiğinde görünür rezerve esas olan cevherli zonların altın tenörü ortalaması 0,74 gr/ton olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda sahada bulunan ekonomik yönden isletilebilir kalite ve miktarda altın cevherinin gerekli izinler ve çevre ve insan sağlığına zarar vermemesi açısından gerekli önlemler alınarak ülke ekonomisine kazandırılması planlanmıştır.”

MTA: ALTIN YOK

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayımladığı haritalarda Malatya’da altın madeni olduğuna dair herhangi bir bilgi ve veriye yer verilmiyor. MTA sitesindeki “Türkiye altın ve gümüş cevherleşme sahaları” adlı haritada “Altın ve gümüş yatakları”, “Gümüş yatakları”, “Potansiyel altın ve gümüş sahaları” ve “Altın ve gümüşün yan ürün olarak bulunduğu bazı metal cevherleşme sahaları” bölümlerinde Malatya yer almıyor.

MTA’nın illerin sahip olduğu maden potansiyelinin gösterildiği haritada ise Malatya’da , Krom, Dolomit, Çinko, Profillit, Kurşun madenlerinin bulunduğu aktarılıyor.

HABER: Burhan KARADUMAN- Yeni Malatya GazetesiYorum Yapın

*Reklam