Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Hamileyken yapılabilecek egzersizler

16 Ocak 2014 | Gösterim: 4 | Kategori: Kadın

 Hamileyken yapılabilecek egzersizler

dönemlerinde hayatınızda olmayacak diye bir kaide yok. Hele birde spora alışkın biriyseniz mutlaka eksikliğini hissedersiniz. Bizde bu konuda sizlere uzmanların hamilelik dönemlerinde ve özellikle hangi zamanlarda yapılabilecek olan egzersizleri araştırdık. İşte bunun neticesinde hamilelerin yapabilecekleri egzersizleri ve yapılış şekillerini sizlere sunuyoruz.

hamile-spor

Yürüme, hızlı yürüme: Yürüme ve vücudu zorlamadan hızlı adım yürüme gebelik için en uygun olan egzersiz olarak kabul edilebilir. İlk kez gebelik döneminde egzersiz yapmaya karara vermiş bir için en güvenli egzersiz türü yürümedir. Hayatımızın her döneminde olması gereken bir egzersizdir.

Bisiklete binme: Özellikle birinci trimester (ilk üç aylık dönem) sonrasında ev dışında bisiklete binme uygun olmayabilir. adayının gebeliğin etkilerine bağlı olarak bisiklet üzerindeyken dengesini kaybetme riski artar. Bunun yerine evinizde iyi havalandırılmış bir odada ev bisikleti ile düzenli pedal çevirerek egzersiz yapabilirsiniz. Birçok ev bisikletinde nabız ölçmeye yarayan bir alet de mevcuttur. Bununla düzenli olarak nabzınızı kontrol ederek egzersiz yoğunluğunuzu ve süresini ayarlayabilirsiniz. Ev bisikleti kullanırken de her egzersizde olduğu gibi öncesinden ısınmayı ve egzersizi bitirirken birden değil yavaş yavaş bitirmeye mutlaka özen göstermelisiniz.

Yüzme: Gebelikte yapılabilecek en iyi sporlardan biri de kuşkusuz yüzmedir. Suyun belli bir kaldırma gücü olduğundan anne adayını zorlamayan bir spor türüdür. Yüzme, tüm vücut kaslarını çalıştıran ve geliştiren bir spordur. Nabız dakika sayısı ve rahat nefes alabilme gibi konulara dikkat ederek yüzme sürenizi ve hızınızı ayarlayabilirsiniz.

Yüzmek için havuzlardan faydalanabileceğiniz gibi denizden de faydalanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken yüzeceğinizi suyun temiz olmasıdır. Havuz iyi klorlanmış olmalı, deniz ise yetkili kurumlarca bakteriyolojik değerlendirmesi yapılmış bir deniz olmalıdır. Ayrıca suyun ılık olması önemlidir.

Yaralanma riski ve karnınızın üstüne düşme riski nedeniyle suya atlamaktan kaçınmalı ve uzun süre nefessiz kalarak suyun dibinden gitme gibi aktivitelerden gebelik döneminde kaçınmalısınız.

Jogging (yavaş tempolu koşu): Gebelikte yürüme gibi koşma da iyi bir spordur. Dikkat etmeniz gereken koşu esnasında rahat ve mevsime uygun kıyafetler giymek, nabız ve solunumunuza göre koşma hız ve sürenizi iyi bir şekilde ayarlamaktır. Koşu için özellikle yaz aylarında güneşin etkinliğinin nispeten daha az olduğu sabah veya akşam saatlerini tercih etmeli ve koşma parkurunuzun fazla engebeli ve düzensiz olmamasına dikkat etmelisiniz. Engebeli parkurlar ayağınızın takılarak düşme riskinizi artırır. Gebelik öncesinden koşu yapmaya alışkın değilseniz başlangıcı gebelikte yapmanız uygun sayılmaz. Bu durumda koşu yerine uzun mesafeli hızlı yürüyüşleri tercih edebilirsiniz.

Pilates ve yoga: Hamilelik döneminde pilates ve yoga yaptırma konusunda deneyimli eğitmenler gözetiminde yapılabilmektedir.

Elbette bu uygulamaları yapmadan önce doktorunuza danışmanızda büyük fayda vardır. Her bünye ve hamilelik aynı değildir. Size en uygun egzersizleri belirleyerek bunlar üzerinde yoğunlaşmalısınız.Yorum Yapın

*Reklam