Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Frenk inciri Meyvesi

27 Aralık 2013 | Gösterim: 20 | Kategori: Bitkisel Ürünler

frenk-inciri-meyvesi-ve-faydalari-malatyabb.com

Nedir

Sebze ve meyve olarak kullanılan Frenk inciri şekil olarak armuda benzemektedir. Üst yapısı dikenli şekilde olan bu meyve çeşidi iki farklı yenilebilir bölümlere sahiptir. Frenk inciri yaklaşık olarak bin yıldır Meksika ve Orta Amerika‘da yaygın olarak diyabet tedavilerinde doğal ürünler ve bitkisel gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır. Frenk incirini meyve veya sebze olarak düzenli olarak tüketen diyabet hastalarında yüzde 46 ya kadar kan şekeri oranları düşmektedir.

Diğer bir adı ile Hint inciri olarak da anılmaktadır. Kaktüs türlerinden bir olan bu meyve ülkemizde de dikenli incir ve kaynana dili olarak da telaffuz edilmektedir. Yaklaşık olarak 5 ile 10 cm ye kadar uzayabilen gövdesi sarı, kırmızı ve turuncu renkli meyve vermektedir. Frenk inciri ülkemizde ise en çok Batı ve Güney Anadolu’da yetişmektedir.

Frenk inciri meyve içerisinin geniş bir alanını amino asitler oluşturmaktadır. Ayrıca vücudun üretemediği ve ihtiyaç duyduğu 8 esansiyel amino asitlerin her birini içermektedir. Buna bağlı olarak Frenk inciri diğer bitkisel kaynaklı meyve ve sebzelerden daha fazla amino asit sağlayan bitkidir. Köklerinde yapışkan olarak bulunan pedlerin içinde bulunan zamk bitkileri de bağışıklık sistemimizi uyaran ve daha etkin çalışmasını sağlayan polisakkaritler içermektedir.

Ana vatanı Meksika olan bu meyvenin içeriğinde bol miktarlarda bulunmaktadır. Aynı zamanda lif, flavonoidler, antioksidanlar, kalsiyum ve potasyum açısından da oldukça iyi kaynaklıdırlar.Yorum Yapın

*Reklam