Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Fındık Faydaları

08 Aralık 2013 | Gösterim: 45 | Kategori: Bitkisel Ürünler

findik_ve_findigin_faydalari_malatyabb.com

Bağışıklık Kazanmamızda Yardımcı

Karadeniz bölgesinin altın’ı olarak bilinen bu besin kaynağımızın genel olarak yağışın çok olduğu alanlarda yetişmektedir. Fındığın en büyük özelliği bağışıklık kazanmamızı sağlayan en zengin besin kaynağımızdır. İçeriğindeki protein ve mineraller sayesinde birçok hastalığın önüne geçebilmektedir. Kolesterol seviyesini düşürür. Kalp ve damar hastalıklarını ve yaşlılığında getirdiği hastalıkların riskini azaltır. Osteoporozu önler. Fındık cilt ve saç bakımı ile gözler için gerekli olan E vitamini ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Fındıktan elde edilen doğal yağlar bitkisel olması nedeni ile diğer yağlara göre özellikle daha besleyici ve sağlıklıdır.

Fındık içerisinde bol miktarlarda protein, lignan, polifenolik antioksidan ellagic asit, beta karotein, lutein, kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, potasyum, selenyum ve çinko gibi bileşikler bulunmaktadır. Aynı zamanda B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini ve E vitamini açısından da oldukça iyi kaynaklıdır.

Fındıktan elde edilen yağlar diğer bitkisel yağlardan daha lezzetli ve daha sağlıklı olmaktadır. Fındık yaş ve kuru olarak da tüketilebilmektedir. Fındık yağı tüketimi böbrek taşlanmasını ve kumunu düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Her gün düzenli olarak 1 avuç miktarı kadar yenmesi tavsiye edilmektedir.Yorum Yapın

*Reklam