Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Fatih Camii nde Mursi Protestosu

17 Haziran 2015 | Gösterim: 5 | Kategori: Güncel

Mısır‘ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam cezasının mahkemece onaylanması Fatih Camii avlusunda bir grup tarafından protesto edildi. Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği‘nin (ÖZGÜR-DER) öncülüğünde bir araya gelen grup, yapılan açıklamalar sonrası edilen duanın ardından sessizce dağıldı.

Akşam Namazı sonrası Fatih Camii avlusunda toplanan grup, ‘Zalimler Allah’a hesap verecek’, ‘Zalimler için yaşasın cehennem’, ‘Hepimiz Mursiyiz, hepimiz İhvanız’, ‘Türkiye‘den Mısır‘a, direnişe bin selam’, ‘Üzülme, gevşeme, Allah bizimle’, ‘ Sisi, Katil Esed’, ‘İhvan’a selam, direnişe devam’, ‘Mısır halkı, yenecek tankı’, ‘İslami hareket engellenemez’, ‘İdam sehpası, yıldıramaz İhvan’ı’, ‘Müslüman zulme eğmez’ sloganları attı. Protestoda İhvan-ı Müslimin Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Abdülgaffar, bir konuşma yaptı.

Muhammet Mursi‘nin zindanda değil, Allah ile birlikte olduğunu söyleyen Abdülgaffar, “O, idamı beklememekte, o şehadeti beklemektedir. O, çocuklarından ayrı, ama salihlerle, şehitlerle, nebilerle birliktedir.” dedi.

Aldülgaffar, “Muhammed Mursi, Biltaci, Şatır ve diğer kahramanlar, ordunun eliyle zindanlara konuluyor. Bu ordu, Camp David Antlaşması ile yetiştirilen, beslenen bir ordudur. Bu, Amerika tarafından yetiştirilen beslenen ordudur. Ve kendini besleyenleri razı etmek için bugün Müslümanları, bu kahramanları zindana atmaktadır. Biz dünyada adaleti beklemiyoruz. Şu an demokrasiden bahsedenler, demokrasiye en uzak olanlardır. İzzet onurdan bahsedenler, izzet ve onurdan en uzak olanlardır. İlkelerden, değerlerden bahsedenler, ilkelere ve değerlerden en uzak olanlardır. Ama biz, durduğumuz yerde durmayacağız, çabalarımızı sonuna kadar sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Türkiyeli ’dan iki talebi olduğunu dile getiren Eşref Abdülgaffar, sözlerini şöyle tamamladı: “Siz, Türkiyeli ’dan, Fatih‘in torunlarından iki şey talep edeceğim. Birincisi; bu ülkede sesi en çok çıkması gereken sizsiniz. Bu toprakların gerçek sahibi sizsiniz. Sakın ama sakın sesinizi alçaltmayın, sesinizi kısmayın. Sizden ikinci talebim; o mücahitler için, o Müslümanlar için dua etmenizdir. Ramazan gelmektedir, mübarek Ramazan ayında dualarınızda onları unutmayın. Namazlarınızda, ibadetlerinizde, gece kıyamlarınızda onları unutmayın. Onlara dua edin, umulur ki dualarınız Allah katında sizin şefaatçileriniz olur.”

Abdülgaffar’ın ardından konuşan ÖZGÜR-DER Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay, açıklamaları sonrası protesto için gelenlerle birlikte dua etti.

Açıklamaların ardından grup, olaysız dağıldı.


Yorum Yapın

*Reklam