Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Evde Tasarruf Yapmanın Yolları

06 Ocak 2014 | Gösterim: 23 | Kategori: Kadın

Dikkat edeceğiniz küçük ayrıntılarla evde israfın önüne geçip bütçenizi rahatlatabilirsiniz. nasıl yapılır, yöntemler nelerdir? işte ev ekonomisini düzene sokmanın yolları.Atalarımız boşa söylememiş “her çok azdan oluşur” diye, devir artık ekonomi devri bizler farkında olmadan o kadar çok israf ediyoruz ki hem paramızı ve kaynaklarımızı boşa harcıyor ay sonu olunca kara kara düşünüyoruz.

Artık gündelik hayatımızdaki bazı alışkanlıklarımızı değiştirip bu israfa son vermeliyiz. Şimdi hep birlikte tasarruf ipuçlarına göz atalım.

Evde Tasarruf Yapmanın Yolları

Evde enerjiyi en çok harcayan eşyalardan, buzdolaplarınızın sıcaklığını +5 derece, derin dondurucuyu ise -18 derecede tutun. Yanı sıra, derin dondurucuda oluşan buz kalınlığının 7 milimetreyi geçmemesine özen gösterin. Ayrıca, buzdolabınızı mutfakta direkt olarak güneş ışığı alan yerlerde olmamalı. Dikkat edeceğiniz bu küçük detaylar büyük tasarruflar etmenin ilk yollarındandır.

Çamaşır makinesi

Sıra geldi elektriği en çok harcayan ikince alete. Tasarruf için çamaşır makinelerini boş çalıştırmayın. Yani makinenin kapasitesince dolu olmasına özen gösterin. Sıcak su yerine ılık su kullanın. Çamaşırlar için en uygun su sıcaklığı 30-40 derecedir. Unutmayın, enerjisinin yüzde 90′ı su ısıtılırken harcanır. Yanı sıra, kurutma makinesi kullanıyorsanız eğer, kurutma süresini kısaltın. Bu hem enerjiden tasarruf etmenize hemde çamaşırlarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Ütü

Kurutucu gücü düşük, buhar kapasitesi yüksek olan ütüler daha az enerji tüketimi sağlar. Çamaşırların nemli olarak ütülenmesi ve kalan son parçalarda ütünün prizden çekilip kalan ısısıyla ütüleme işleminin tamamlanması tasarruf sağlar.

Elektronik eşyalar

Evin vazgeçilmezlerinden, tv, dvd, bilgisayar ve benzeri elektronik eşyaların pek çoğu bekleme modunda çalışıp enerji tüketimine devam ederler. Bu sebepten kapatma tuşlarını kullanıp enerjisini kesmek tasarrufi açıdan önemlidir.

Yemek yaparken buharlı ve basınçlı tencereleri tercih etmeniz hem enerji tasarrufu sağlar hemde gıdalarınızın besin değerini korumasına yardımcı olur. Pişirmelerde altı düz olan tencere ve tavalar kullanın. Yüksek ateşin üzerine küçük kaplar koymayın. Eğer gerekli değilse fırınınızda ön ısıtma yapmayın. Ön ısıtma şart ise 10 dakikayı geçmemesine özen gösterin. Herşeyiniz hazır olsun, siz bir yandan yemek yaparken fırın boşu boşuna ön ısıtmada kalmasın.

Bulaşıklar için 60 derece su sıcaklığı idealdir. Tıpkı çamaşır makinelerinde olduğu gibi bulaşık makinelerini de yarı dolu veya aşırı dolu şekilde kesinlikle çalıştırmayın.

Isınma

Kış aylarında gelen yüksek faturalardan şikayetçiyseniz, kombinizi mutlaka bakıma aldırın. Herhangi bir arızası olup olmadığından emin olun ve kombiyi sürekli açıp kapatmak yerine belirli bir ısıda tutun. Peteklerin üzerine ve benzeri kılık kıyafetler asmayın.
Komşularınızla anlaşıp binaya izolasyon yaptırmanız, evinizdeki pencere ve kapıların izolasyonunu yeniden göster geçirmeniz büyük tasarruflar sağlar.

Elektrik

Ampülleri sakın küçümsemeyin, yazımızın ilk başında da belirtiğimiz gibi her çok azdan oluşur. Tasarruflu ampuller kullanın. Kullanmadığınız aletlerin bütün fişleri prizden çekin.

Gıda Alışverişleri

Alışverişi büyük bir markete gidip oldu bittiye getirmeyin. Kampanyaları araştırın, indirim bültenlerine mutlaka göz atın. Bayat ekmekleri çöpe atmayın, tost makinesinde kızartın sabah kahvaltılarında tüketin.

Önerilerimiz şimdilik bu kadar, tasarruf konusunda ekleyecekleriniz varsa yorum alanından belirtmenizi rica ediyoruz.

Kaynak:http://sanalzade.com/evde-tasarruf-yapmanin-yollari.html

www.malatyabb.comYorum Yapın

*Reklam