Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Erbain ve Aşura Basın Ödül Töreni"

24 Aralık 2013 | Gösterim: 6 | Kategori: Güncel

Caferilik İnancını Tanıtma, Araştırma ve Eğitim Derneği’nin (CAFERİDER) resmi yayın organı Caferiyol Dergisi tarafından her yıl düzenlenen “Aşura Basın Ödülleri” sahiplerini buldu.  Ajansı, “Ajanslar” kategorisinde ödüle layık görüldü. 

Halkalı Arenamega Gösteri Merkezi’ndeki “Erbain ve Aşura Basın Ödül Töreni”, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. 

Organizasyonda, Halkalı‘da her yıl düzenlenen, Hazreti Muhammed’in torunu Hz. Hüseyin‘in Kerbela’da şehit edilişini anma törenlerini belgeselleştiren ve bu görüntüleriyle Berlin Film Festivali’nde ödül alan Köken Ergün’ün belgesel filmi gösterildi. 

Törende konuşan Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, artık Kerbela matemine üst kademedeki siyasilerin de duyarsız kalmadığını, acılarına ortak olduklarını söyledi. 

Programlarına artık daha fazla katılım olduğunu ve basında da ilgi çektiğini dile getiren Özgündüz, basın mensuplarına Kerbela matemi ve Aşura ile ilgili yaptıkları yayınlar nedeniyle teşekkür etti. 

Özgündüz, “Daha dün gizli yapılan aşuralar, artık Türkiye‘yi aşmıştır. Bundan sonra zalimin karşısında ilkeli duruşun adı olan Aşura’yı saptırmamak konusunda dikkat edeceğiz. Kimse kendi kafasından Hazreti Hüseyin’in hareketlerine katkı yapmasın. Cahiller konuşmasın, alimler zaten Hazreti Hüseyin’in ne dediğini biliyor” diye konuştu. 

Etkinlikte konuşan Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Hasan Karabulut da Aşura ve sonrasının her gönüle ibret verici tablolar içerdiğini kaydederek, dünya var oldukça özgürce yaşamanın yolunun Hazreti Ali ve Hazreti Hüseyin’in sesine ses vermekten geçtiğini ifade etti. 

Karabulut, dünyada milyonlarca Müslümanla, Hazreti Hüseyin aşıklarıyla beraber “Başımız kesilse de aklımıza, ruhumuza, inancımıza zincir vurdurmayacağız” dediklerini anlattı. 

Konuşmalar sırasında sık sık tekbir getiren katılımcılar, konuşmalardan sonra “Lebbeyk ya Hüseyin” şeklindeki nida ve dualarla gözyaşı döktü. Ellerini göğüslerine vuran kalabalık, okunan mersiyelere ve dualara eşlik etti.

Etkinliğe MHP Genel Başkan Yardımcısı Atila Kaya ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz de katıldı.

 

Ödüller 

 

Kerbela matemini ve Aşura’yı anlatan yayınlar nedeniyle Caferiyol Dergisi’nce verilen “Aşura Basın Ödülleri 2013” sahiplerini buldu. 

Anadolu Ajansı, “Ajanslar” kategorisinde, Doğan Haber Ajansı ile ödüle layık görülürken, Milliyet Gazetesi‘nden Arif Balkan, Cumhuriyet Gazetesi’nden Özlem Güvemli, Yaşam Gazetesi’nden Celal Karaali “Gazeteler” kategorisinde ödül aldı.

“Televizyon” alanında TRT Türk’ten Eda Sinem Bakioğlu-Cem Tiryaki, Kanal D‘den Aytaç Can ve Yusuf Ağbaba, Show Tv‘den Mustafa Şen ve Cengiz Yazar ödüle değer bulunurken, “Jüri Özel Ödülü”nü Kanal 7 aldı. 

Cem TV’den Metiner Orhan, Barış TV’den İlknur Kaplan, Ulusal Kanal‘dan Can Karadut, Halk TV’den Cüneyt Akman “TV Programları” alanında ödül alırken, bazı yabancı televizyon kanalı ve ajanslara da ödül verildi. – İstanbulYorum Yapın

*Reklam