Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

En İyi Müzik Yazılımları!

23 Şubat 2014 | Gösterim: 5 | Kategori: Teknoloji

Media Player defalarca yeniden doğmuş olsa da, hala oldukça sinir bozucu yönleri olan bir program. 8’e gelince, onunla gelen müzik çalar da bizi tatmin edecek yeterli özelliklere ne yazık ki sahip değil.

Bu yüzden biz de diğer müzik çalma ve düzenleme yazılımlarının en iyilerini bir listede toplayalım dedik.

1. iTunes ile müziğinizi yönetin

Daha çok Apple ürünleriyle kullanılıyor olabilir; fakat müzik çalma yazılımlarıyla ilgili bir listede iTunes’den bahsetmezsek olmaz. iTunes herşeyi yapıyor: müzik çalabiliyor, medya dosyalarınızı yönetebiliyor, ayrıca iPod, Iphone ve iPad‘in kurulumuna da yardımcı oluyor.

iTunes Store, yeni müzik keşfetmek ve satın almak için birebir. Yeni sürümü daha basit ve temiz bir arayüze sahip. Müzik oynatma denetimlerinin çoğu Mini Player’den kontrol edilebiliyor. Çalma listesi oluşturmak ve yönetmek, eskisine göre daha kolay. Mağaza, Iphone ve iPad‘da olduğuna çok benzer bir şekilde çalışıyor.

iTunes tabii ki Apple cihazlarına yönelik bir uygulama ve sizi mağazasına yönlendirmek için elinden geleni yapıyor (mesela giriş yapmadan albüm kapağını görüntüleyemiyorsunuz).

2. Musiczen ile taşıyın

Müzik klasörünüz tamamen dağınık bir haldeyse, MP3’ler her tarafa saçılmışsa, bunları düzenlemek çok zor bir iş gibi görünebilir – ta ki MusicZen’i çalıştırana kadar. Darmadağın olan klasörünüzü programa gösterin, bütün MP3’lerinizi otomatik olarak tarayıp, etiketlerini okuduktan sonra, sanatçısına, albümüne ve şarkısına göre yeni klasörlere kopyalasın (veya taşısın).

Kullanması çok kolay bir program olduğu için MP3’lerinizi düzenlemek hiç zaman almıyor. Yıllardır biriktirdiğiniz dağınık bir müzik koleksiyonunuz varsa, MusicZen mutlaka sahip olmanız gereken bir yazılım.

3. Şarkıları Youtube‘da bulun

Etrafta sayısız Youtube arama aracı bulmak mümkün, fakat MP3jam diğerlerinden biraz farklı. Videolara daha kolay erişim sağlamak yerine, bu program tamamen müziğe odaklı. Arama için bir kelime girin – bir şarkıcı, şarkı ismi veya albüm ismi – ve arama sonuçları hemen karşınızda. Bazılarının albüm resmi bile var.

Bu günlerde ne kadar çok şarkıcının en yeni şarkılarını Youtube‘a yüklediği düşünülürse, bu çok değerli bir hizmet. Arama sonucu çıkan tüm şarkı isimlerinde birer oynatma tuşu var, böylelikle internetten akış yaparak dinleyebiliyorsunuz.

4. Klasik bir çalar

16 yıllık bir gelişim süreciyle, Winamp gibi klasik bir yazılımın bu listede olması sürpriz değil. Program, 60’tan fazla ses ve müzik dosya türünü destekliyor.

Bilgisayarınızı çabucak tarayıp (veya iTunes kütüphanesini içeriye aktarıp), müziklerinizi birçok farklı biçimde organize edebiliyor.

Oynatma listeleri oluşturup, MP3 etiketlerini güncelleyebiliyor, sevdiğimiz sanatçılar hakkında okuyup, binlerce ücretsiz ve ses kanalına erişebiliyoruz.

5. İçe aktarma ve organize etme

Bir iOS cihazı kullanıyorsanız iTunes çok iyi bir seçim, fakat ’li bir cep veya tablete sahipseniz, veya sadece sürekli büyüyen müzik koleksiyonunuzu organize etmenin daha iyi bir yolunu arıyorsanız, MediaMonkey’e bir göz atmanın zamanı gelmiş olabilir.

Program, en büyük müzik kütüphanelerini bile hemen içeriye aktarıp, otomatik olarak MP3’leri yeniden adlandırdıktan sonra, onları mantıklı bir klasör yapısına yerleştirip, etiketlerini düzeltiyor, aynı dosyadan birden çok varsa sizi uyarıyor.

Bir çok çalma listesi seçeneği olduğu gibi, çalıcısı bir çok özellik ve efekt sunuyor. Müziğinizi paylaşmak istiyorsanız, Apple, Android ve benzeri cihazlarla eşitlemek kolay. UPnP/DNLA destekli TV veya Blu-ray oynatıcı cihazlar da buna dahil.

6. Parçaları yeniden adlandırın

Advanced Renamer, dosyaları yeniden adlandırmak, kopyalamak ve taşımak için ideal bir program. MP3 kütüphaneniz karmakarışıksa, dosyalarınıza ses etiketine göre yeni isimler verebilir, dosyanın tarih bilgilerini değiştirebilir, ve hatta etiketine göre dosyaları kopyalayabilir veya taşıyabilir. Müzik koleksiyonunuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız, Advanced Renamer bulabileceğiniz en kullanışlı araçlardan biri.

7. İşler fazla mı karıştı?

Diğer MP3 organize edici ve çalıcı yazılımlar size çok şişkin ve karmakarışık göründüyse, Foobar2000 sizin için yerinde bir seçim olabilir. Tıpkı diğer benzerleri gibi, bu program da müzik kütüphanenizi organize etmenize, çalma listesi oluşturmanıza ve etiketleri düzenlemenize yardımcı oluyor. Arayüzü oldukça ayarlanabilir; mükemmel müzik çaları ise birçok müzik biçimini destekliyor.

Tüm bunlara rağmen, Foobar2000 sadece 7MB sabit disk alanı gerektiriyor ve hatta “taşınabilir” modda yüklenirse, kayıt defterine dokunmadan ve hiçbir ekstra araç yüklemeden kullanılabiliyor. İç açıcı derecede kolay bir arayüzü olduğunu da belirtmek gerek.

8. Çabuk dönüştürme

Başlıktan da anlaşıldığı gibi, Freemake Audio Converter, ses dosyalarını daha kullanışlı bir biçime dönüştürmek için ideal bir program. Bazı parçalarınızı çalamayan bir akıllı cebiniz veya herhangi bir müzik çalarınız varsa, Freemake çok işinize yarayacak.

Freemake müzik dosya türlerinin çoğunu yazmayı destekliyor. Bunların arasında MP3, WMA, WAV, FLAC, AAC, M4A ve OGG da var. Bitrate, sample rate, kanallar gibi ses seçenekleri ile, dönüştürürken dosyaların kalite ve boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. Bu işlevi özellikle az alana sahip müzik çalarlar için dönüştürme yaptığımızda işe yarıyor.

9. Kaydetme ve düzenleme

Audacity, güçlü ve özelliklerle dolu bir ses editörü olmasına karşın, kullanımı nispeten kolay. Bir MP3’ü içeri aktardığınızda, alışık olduğumuz ses dalgası grafiğiyle karşılaşıyoruz. Seçtiğiniz bir alana yaklaşıp, orayı kesmek veya silmek, kopyalamak veya yapıştırmak oldukça kolay.

Daha fazla seçeneğe ihtiyacınız varsa, Efektler menüsü 40 ayar sunuyor. Perde değiştirme, dengeleme, normalize gibi seçenekler kendi müziğinizi oluşturmanız için ideal.

10. Neredeyse herşeyi oynatın

Kullanması kolay fakat ihtiyacınız olabilecek özelliklere de sahip olan bir müzik çalma yazılımı arıyorsanız, VLC Media Player indirmeniz için sizi bekliyor. Bu programı her zamanki çalarınız olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir MP3 veya tam bir albüm seçin ve çalmaya başlasın. Arayüzü küçük bir araç çubuğu boyutuna düşürün, ekranınızda hiç yer kaplamadan müziğin keyfini çıkarın.

Basitliğine rağmen VLC Media Player, MP3 dosyaları, videolar, CD’ler dahil olmak üzere neredeyse tüm medya dosyalarını açabiliyor. Basit bir kütüphane yönetimi, çalma listesi oluşturma ve etiket düzenleme özellikleri de var. Arayüzü son derece ayarlanabilir, ayrıca eklentileri ile programın gücüne güç katabilirsiniz. Daha fazla ne isteyebilirsiniz ki?
Yorum Yapın

*Reklam