Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Emziren Anneler İçin Kolay Yöntemler

10 Aralık 2013 | Gösterim: 16 | Kategori: Bitkisel Ürünler

emziren-kadinlara-kolya-yontemler-malatyabb.com

Sütün Kaliteli Olması İçin Tavsiyeler

Hamilelik döneminde alınan kilolar her anne için bir sorun haline gelmektedir. Bu konuda annelerin alınan kiloları vermede acele etmeleri yanlış olacaktır. dünyaya geldiğinde emzirme çok önemli rol oynamaktadır. Çünkü anneler emzirme döneminde pratik yöntemlerle hem zayıflar hem de bebeğin gelişimine katkı sağlar. Anneler emzirme döneminde her ay 2 kilo verebilmektedirler. İki kilodan fazla kilo kaybı doğru değildir.

Lohusa döneminde bulunana kadınların zayıflamak adına diyet uygulamalarından kaçınmaları gerekmektedir. Ancak doğumdan sonraki dönemlerde yağlı, şekerli ve unlu mamuller yememeye dikkat etmelidirler. Bebeği emzirme döneminde gebelik öncesi dönemine göre doğumdan sonra daha fazla sıvı tüketilmelidir. Kalsiyum ve protein açısından zengin besinler alınmalıdır. Özellikle süt, yoğur ve gibi süt ürünleri belirtilen miktarlarda düzenli olarak alınmalıdır. Emzirme döneminde her gün en az bir yumurta ve etli yemekler yenmelidir.

Emzirme Döneminde Tüketilecek Diğer Besinler

Emzirme döneminde bebeğin daha sağlıklı gelişmesi adına anne sütünün değerleri çok önemlidir. Anne sütünü daha yarayışlı olması adına özellikle C vitamini sağlayan meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Bunların haricinde kuru fasulye, , ve bulgur gibi tahıllar yenmeli aynı zamanda portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşil biber ve taze soğan tüketilmelidir. Salam, sucuk, sosis gibi katkı maddeleri içeren hazır gıdalar mümkün olduğu kadar yenmemelidir. Güneş ışınlarından alınan D vitamini de süt kalitesi için çok önemlidir. Bu yüzden emzirme dönemindeki annelerin gün içerisinde gün ışığından yararlanmaları sağlanmalıdır.

Yemeklerde kullanılan iyotlu tuz emzirme dönemindeki anne için önemli bir etkendir. Doğal besinlerden yeteri kadar iyot tuzu alımı yapılamaz. Çocuğun gelişiminde etken bir rol oynayan iyotlu tuz anne sütünden direk olarak bebeğe geçebilmektedir. İçeceklerde ise çay yerine ıhlamur, nane, kuşburnu, papatya gibi bitki çayları tüketilmelidir. Meyve suları, gazoz, kola gibi asitli içecekler yerine ise taze olarak sıkılmış meyve suları, limonatalar ve ayran tercih edilmelidir. Sigara ve alkol kullanılmamalı, doktora danışılmadan ilaç alınmamalıdır.Yorum Yapın

*Reklam