Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Domates Güvesi Uyarısı

31 Temmuz 2014 | Gösterim: 1 | Kategori: Malatya Haberleri

Domates Güvesi Uyarısı

 Malatya’da üreticilerin domateslerde güve görmeleri halinde il ve ilçe müdürlüklerine bildirmeleri istendi. 

Malatya İl Gıda, Tarım ve Müdürü Ali Selvi, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Önemli bir zararlısı olan güvesi ergininin popülasyonunun 2014 yılında İl Müdürlüğümüz elamanlarının sahada yaptıkları kontroller sonucunda önemli seviyelerde olduğu tespit edilmiştir.15 Temmuz 2014 tarihi itibarı ile bitkisi üzerinde güvesine ait ve larva görülmeye başlanmış olup, mücadelesi yapılmadığı takdirde önümüzdeki günlerden itibaren özellikle ova arazilerdeki domateslerden başlayarak ilimizdeki yetiştirilen alanlarda önemli ölçüde zarar vereceği tahmin edilmektedir” dedi.

Selvi, yumurtadan çıkan domates güvesi larvalarının, yaprak, meyve, sap, gövde ve büyüme noktalarında tüneller veya galeriler açarak beslendiğini belirterek, “Yaprakta açtığı tüneller veya galeriler, geniş şeffaf boşluklar şeklindedir. İleri dönemlerde bu galeriler kahverengiye dönüşerek kurur. Yeşil aksamında açılan galeriler nedeniyle bitki tamamen kuruyabilir. Yaprakta ve meyvede açılan tünellerde zararlının siyah renkteki pislikleri dikkat çekicidir. Domates güvesi zararına uğrayan domatesler çürür. Yoğun domates güvesi popülasyonlarında domateste yüzde 80-100 oranında ürün kaybı olabilir” dedi.

Selvi, 2010 yılı Ağustos ve Eylül aylarında ülkemizde görülen domates güvesi zararı yüzünden sonbahar döneminde domates fiyatlarının 4-5 TL.yi bulduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Mücadele yapmayan üreticiler büyük zarara uğramıştı. Özellikle ticari anlamda domates üretimi yapan çiftçiler domates güvesi zararını görmeleri veya şüphelenmeleri halinde mutlaka İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurmaları gerekir. Kesinlikle reçetesiz ve tavsiye dışı kimyasal ilaç kullanmamalarıdır.”Yorum Yapın

*Reklam