Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Diyarbakır`da Cajun Müziği

11 Aralık 2013 | Gösterim: 10 | Kategori: Güncel

Kuzey Amerika’ya yüzyıllar önce sığınan Fransız göçmenlerinin atası Cajun’ların etnik müziğini yapan Pine Leaf Boys (Sakız Ağacı Yaprağı Çocukları) Müzik Grubu, DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi ARAM TİGRAN Kent Konservatuarı ve ABD Adana Konsolosluğu işbirliği ile DİYARBAKIR‘a geldi.

Cegerxwin Kültür Merkezi’nde konser veren dünyanın en önemli ödüllerden biri olan Grammy’den 4 kez aday olan ABD merkezli Pine Leaf Boys adlı müzik grubu büyük beğeni topladı.

Cajun müzik tarzını gençliğin coşkusuyla birleştiren grup enerjik sunumuyla, düşündüren aranjesiyle, klasik şarkıları yorumladı. ABD Adana Konsolosu John L. Espinoza ile Kültür ve Basın Ateşesi Susan Wilson’un yanı sıra çok sayıda Diyarbakırlı sanatseverin katıldığı konserde Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı sanatçıları kutladı. Müziğin evrensel olduğunu ve ülkesinin olmadığını söyleyen Cebe, “Nasıl ki bugün tüm dünya dengbêjlerden bahsediyorsa ve dengbêjlik üzerine bir çok araştırma yapılıyorsa, bu Cajun müziği de 150 yıl önce FRANSA‘dan göç etmiş Fransızların geleneksel müziğidir” dedi. Cebe kendilerine sunulan projeyi DİYARBAKIR‘la buluşturmak istediklerini ve organizasyonda yer aldıklarını ifade etti.

Grup, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı’na bağlı ARAM TİGRAN Kent Konservatuarı’nın müzik bölümü öğrencileri ile müziklerine ilişkin bir atölye de yapacak. ABD Adana Konsolosluğu organizasyonu ile TÜRKİYE‘ye gelen grup, DİYARBAKIR‘dan sonra ANKARA, Adana, Mersin ve İstanbul’da da konserler vererek 14 Aralık’a kadar TÜRKİYE‘de kalacak.

CAJUNLARIN KÖKENİ

Cajunlar esas olarak ABD’nin Louisiana eyaletinde yaşayan, kökleri önce FRANSA‘ya, sonra da ‘ya dayanan bir etnik gruptur. Louisiana’da yerleşmelerinden itibaren, Cajunlar kendi lehçeleri olan Cajun Fransızcasını geliştirmiş ve müzik, gelenekler ve mutfağı içeren canlı bir kültürleri bulunuyor.
Yorum Yapın

*Reklam