Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Dha İstanbul – Pervin Buldan 23 Yıl Önce Öldürülen …

03 Haziran 2017 | Gösterim: 1 | Kategori: Güncel

’da 1994 yılında arkadaşları Hacı Karay ve Adnan Yıldırım ile birlikte Yeşilköy’de bir otelin çıkışında kaçırıldıktan iki gün sonra cesedi bulunan Savaş Buldan, eşi TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ve partililer tarafından mezarı başında anıldı.

Savaş Buldan, Hacı Karay ve Adnan Yıldırım’ın mezarlarının bulunduğu Avcılar Mezarlığı’nda yapılan anmaya Pervin Buldan, HDP Sözcüsü , HDP’li milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Celal Doğan ve Erol Dora ile birlikte Buldan, Karay ve Yıldırım’ın yakınları katıldı.

Savaş Yıldırım, Hacı Karay ve Adnan Yıldırım’ın fotoğraflarının bulunduğu pankartın önünde konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Pervin Buldan, “Bugün Savaş’ın, Hacı’nın ve Adnan’ın katledilişinin 23. yılını geride bıraktık. 23 yıl önce bugün, İstanbul’un göbeğinde bir otelden alınarak Bolu’nun Yığılca ilçesine götürülüp orada yoğun işkenceler yapılarak, üzerlerinde naylonlar, sigaralar söndürülüp derileri yüzülerek katledildiler. O günden bu güne Türkiye’de değişen hiçbir şey olmadı. Faili meçhuller, yargısız infazlar, katliamlar, bugün devletin sistematik olarak önüne koyduğu bir politika olmaya ne yazık ki devam etti” dedi.

‘KÜRT SORUNUNUN DEMOKRATİK YÖNTEMLERLE ÇÖZÜMÜNÜN ANAHTARI BU CİNAYETLERİN AÇIĞA ÇIKARILMASIDIR’

Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TBMM’de görev yapmamıza rağmen faili meçhul cinayetlerin araştırılmasına yönelik bir komisyon kurduramadık bu hükümete. Amacımız, bu coğrafyada işlenen bütün faili meçhullerin açığa çıkmasını, sorumluların yargılanmasını sağlamaktı. Biz biliyoruz ki Kürt sorunun demokratik yöntemlerle çözümünün esas anahtarı bu cinayetlerin açığa çıkarılmasında. Eğer devlet, hükümeti Kürtlerle barışmak istiyorsa, Kürtlerle barışmanın bir yolunu arıyorsa o zaman Savaş’ın, Hacı’nın ve Adnan’ın katillerini yargılayarak buna başlayabilir. Bunların katilleri açığa çıkmadan devletin ve hükümetin bizden barış istemeye yüzü olmamalı.”

HDP Sözcüsü Osman Baydemir ise hem hem de Türkçe konuştu. 17 bin 500 faili belli siyasi cinayet olduğunu söyleyen Baydemir, “17 bin 500 faili belli siyasi cinayetin sadece üçü olan Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay’ın kabri başındayız. Bir kez daha katillere ve katillerin arkasındaki o siyasi zihniyete biz sizi unutmadık, sizin zulmünüzü unutmadık. And olsun ki Buldanlar, Karaylar ve Yıldırımlar asla unutulmayacak. Ama o katiller, o katillerin arkasındaki siyasi saikler yıkımların içerisinde birer çirkin surat olarak tarihe nakşedilecekler” dedi.Konuşmaların ardından Buldan, Karay ve Yıldırım için fatiha okundu.

Görüntü Dökümü:

———-

Pervin Buldan, Osman Baydemir, Sırrı Süreyya Önder, Celal Doğan ve Erol Dora’nın katılımcılarla selamlaşmaları

Pervin Buldan ve Osman Baydemir’in Savaş Buldan, Haca Karay ve Andnan Yıldırım’ın fotoğraflarının bulunduğu pankartın önünde konuşma yapmaları

Konuşmalardan sonra fatiha okunması

Pervin Buldan’ın eşinin ve arkadaşlarının mezarının başına giderek fatiha okuması

Anmadan genel ve detay görüntü – İstanbul

Yorum Yapın

*Reklam