Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

"Devlet Memuru Olduğu İçin.."

01 Aralık 2014 | Gösterim: 0 | Kategori: Malatya Haberleri

"Devlet Memuru Olduğu İçin.."

Ticaret ve Sanayi Odası’nın geçtiğimiz günlerde yapılan meclis toplantısına, ve İl Müdürü Ali Selvi de (fotoğraftaki) katılınca, yöneltilen bir eleştiriye karşı oda meclis başkanı Sami Payza’dan ilginç bir çıkış geldi.

Selvi’nin çalışmalarına ilişkin konuşmasından sonra söz alan meclis üyesi Suat Hamdi Gülşen, mera kiralayanların bir sorununu, “Mera alanlarını kiralayanlar Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) dahil edilmiyorlar. Bu nedenle de bir çok teşvik ve destekten yararlanamıyorlar. Bu soruna bir çözüm bulunamaz mı?” sorusuyla gündeme getirdi. Müdür Selvi de, buna yanıt olarak “Mevzuat buna uygun değil. Hazine arazisi farklı, mera arazileri farklı. Hazine arazileri ile ilgili bir sıkıntımız yok” deyince, Meclis Başkanı Sami Payza “Şuna açıkça devletin valisinin kiraladığı mera alanlarının yasa ve yönetmeliklerine uygun olmadığını söylemek istiyor ama devletin memuru olduğu için söyleyemiyor.” yorumunda bulundu ve bu sözleri, üyelerden alkış aldı.

“İŞADAMLARI NİYE ÇEKİNİYOR?”

Bu arada, Tarım İl Müdürü Ali Selvi, toplantıda, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun 2014 tarihinden itibaren başlayan 13. başvuru çağrısı ilanı hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Tarım ve Balıkçılık ürünlerinin işlenmesi, ve pazarlanmasının yeniden yapılandırılması ve AB standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, ve kanatlı et ve et ürünlerinin işletme ve pazarlanması, meyve ve sebzelerin işletme ve pazarlanması, çiftçilik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi kırsal turizm ile kültür balıkçılığın geliştirilmesi gibi yatırımları konu alan desteklemeler hakkında bilgiler veren İl Müdürü Selvi; “Başvurular 12.01.2015 tarihinden itibaren alınmaya başlayacaktır. Desteklerden yararlanmak isteyen yatırımcılarımızın mutlaka müdürlüğümüze başvurularını yapmalıdır”dedi.”

Selvi, proje destekleri başvurularında Malatyalı yatırımcıların çekindiğini ifade ederek, “Şehirlere özel olarak ayrılan bir kaynak yok. Burada biz ne kadar fazla proje sunarsak, o kadar destek alacağız. Biz gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz ama maalesef proje müracaat aşamasına gelindiğinde istediğimiz desteği alamıyoruz. Bu kadar bakanlık desteği varken, Malatya’da neden müracaattan çekiniyoruz? İlimizin destek alabilmesi noktasında mevzuat çerçevesinde her türlü konuyu zorluyoruz. Sizlerin lehine mevzuatları nasıl yorumlayabiliriz diye çalışıyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak elimizden gelen her türlü gayreti sarf ediyoruz” diyerek Malatyalı işadamlarının çekingen davrandıklarını belirtti. Yorum Yapın

*Reklam