Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Darı Otu

18 Aralık 2013 | Gösterim: 31 | Kategori: Bitkisel Ürünler

dari-ve faydalari-malatyabb.com

buğdaygillerin gelen ve buğday gibi besin maddesi olarak kullanılan bir bitki çeşididir. Genellikle 30 ile 100 cm uzayabilen darı otları oldukça dayanıklı bir bitkidir. Ülkemizde Güneydoğu, Marmara, İç , Karadeniz, Ege ve bölgelerinde yetişmektedir. Daha çok gıda ihtiyaçlarımızın karşılanması adına kullanılmaktadır. Van gölü kıyılarında ve Hakkari bölgelerinde darı türlerinden biri olan cin darı çeşidi yetiştirilmektedir. Bu darı otu değirmende öğütülerek taştan geçirilir ve kavularından ayrılır. Tane kısmı süt ve ayran ile karıştırıldığında bir nevi ekmek elde edilir aynı zamanda bozanın ham maddesi olarak kullanılır. Darı otunun en yaygın kullanım alanı bozadır. Boza içeriğindeki vitamin ve mineral kaynakları ham maddesi olan darı otundan almaktadır.

Ülkemizde en çok darı otu yetiştirilen iller arasında ise Zonguldak, Urfa, Aydın, Diyarbakır, Bitlis,  Muğla, Siirt, Adıyaman ve Hatay gelmektedir.

  • Zihin yorgunluklarına ve uyuşmalarına oldukça faydalıdır.
  • Vücut üzerinde organların etkileşimini sağlayan sinir sistemlerini kuvvetlenmesini sağlar.
  • Hamile bayanlar için oldukça yarayışlı ve sağlıklıdır.

Darı otundan un elde edilecek kullanılabilmektedir. Ayrıca darı otu taneleri çeşitli hayvanlarda özellikle kuşlarda yem olarak da kullanılmaktadır. Yalnız hayvanlara taze olarak verilmesi hayvanlarda zehirlenmelere sebebiyet vermektedirler. Bu nedenle bir kaç hafta bekletildikten sonra yem olarak verilmelidir.Yorum Yapın

*Reklam