Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Çin, Güney Çin Denizi nde Geniş Kapsamlı Tatbikat …

05 Mayıs 2016 | Gösterim: 2 | Kategori: Güncel

ordusu, Güney Denizi’nde geniş kapsamlı askeri tatbikat düzenleyecek.

China Daily gazetesinin haberinde, Çin donanmasının, “yıllık askeri tatbikat” çerçevesinde Güney Çin Denizi ve bölge sularında savaş gemisi, hava kuvvetleri ve askeri birliklerin dahil olacağı geniş kapsamlı tatbikat yapacağı belirtildi.

Bölgede aktif devriye halinde olan Çin savaş gemilerine, güdümlü roket yok edici, güdümlü roket ve askeri destek özelliği içeren 3 savaş gemisinin daha dahil olacağı açıklanırken, donanmanın, 3 askeri ve özel askeri birliklerle birlikte bölgedeki farklı noktalarda tatbikatlar düzenleyeceği bildirildi.

Çin’in, savunma amacının ötesinde askeri faaliyetlerinin artırmakla suçlandığı Nanşa ve Şişa adalarında da donanma hava kuvvetleri ve askeri birliklerinin ilgili tatbikat kapsamında hazır olacağı ifade edildi.

Öte yandan tatbikatın, savaş gemileri, hava kuvvetleri ve diğer askeri güçler arasındaki koordinasyonun sağlanması ve savaşa hazır olmayı hedeflediği kaydedildi.

Tartışmalı Güney Çin Denizi meselesinde son zamanlarda Çin’in, bölgede yaptığı faaliyetlere ilişkin yöneltilen suçlamalar noktasında bölgede hak iddiasında bulunan ülkelerin dışında ve ile de gerginliği arttı.

Pekin yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin Güney Çin Denizi’nde başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya’nın da arasında bulunduğu bölge ülkeleriyle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Bölge üzerinden yapılan gemi taşımacılığı yolu ile dünya genelinde her yıl yaklaşık 5 trilyon dolarlık ticaret gerçekleşiyor.


Yorum Yapın

*Reklam