Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Beykoz da Mehmet Akif Ersoy Müzesi Kuruluyor

25 Aralık 2013 | Gösterim: 2 | Kategori: Güncel

Beykoz’da, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy‘un tanıtıldığı ve eserlerinin gelecek kuşaklara aktarıldığı bir müze kuruluyor.

İstiklal şairi, kurtuluş mücadelesinin sembol isimlerinden, mütefekkir ve yazar Mehmet Akif Ersoy, Beykoz Belediyesi’nin kurduğu müzeyle tanıtılacak ve eserleri gelecek kuşaklara aktarılacak. Beykoz Belediyesi’nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’yle imzaladığı protokol çerçevesinde devraldığı tarihi bina restore edilerek Mehmet Akif Ersoy Müzesi olarak kültür dünyasına kazandırılacak. Mehmet Akif Ersoy Müzesi çalışmaları kapsamında devralınan tarihi binanın rölöve, restorasyon ve restitüsyon projeleri başlatıldı. Projelere ilgili kurullardan onay çıktığı takdirde ilçe, Mehmet Akif Ersoy‘un ve eserlerinin tanıtıldığı bir müzeye kavuşacak.

Ziyaretçiler müzede, Mehmet Akif Ersoy‘un hayatı, eserleri ve ’da yakılan milli mücadele ateşine katkılarını, milli ve manevi değerlere verdiği önemi, haksızlıklar karşısındaki güçlü tavrını ve kişiliğini eserleri eşliğinde kapsamlı şekilde görme imkanı bulacak.

BAŞKAN ÇELİKBİLEK: “ASIM’IN NESLİNİ YAŞATMAK İSTİYORUZ”

Şiirleri, fikir ve şahsiyetiyle millete mal olan Mehmet Akif Ersoy‘u gelecek kuşaklara anlatmayı ve eserlerini yaşatmayı önemli bir vazife olarak gördüklerini ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, kurulacak müzeyle şairin şiirlerinde anlattığı “Asım’ın Nesli”ne katkı yapmayı istediklerini de söyledi.

Beykoz Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy‘un vefatının 77. yıldönümü dolayısıyla 26 Aralık akşamı, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde bir de anma programı düzenleyecek.

Yazar Erdal Aslan ilçe sakinlerine şairin edebi kişiliğini, milli ve manevi değerlere bağlılığını ve hayatını kapsamlı şekilde anlatacak. – İstanbulYorum Yapın

*Reklam