Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Betonlaşma Sırası Topsöğüt’te!.

01 Ağustos 2014 | Gösterim: 1 | Kategori: Malatya Haberleri

Betonlaşma Sırası Topsöğüt'te!.

Betonlaşma; Karakavak, Çilesiz ve Tecde’den sonra Topsöğüt’teki verimli arazilerini ve yeşil dokuları tehdit etmeye başladı..  Yerel yönetim, kaçak yapılaşmayla ilgili mücadelede, mevzuat hazretleri ile araç-gereç ve personel yetersizliğinden zamanında ve etkin mücadele edemiyor.  Görevleri arasında verimli arazilerinin amacı dışında kullanılmasını önlemek olan ve Valiliğe bağlı Toprak Koruma Kurulu ise müdahale edebilmek için yazılı şikâyet bekliyor.  Bölgede kaçak yapılaşmanın olduğunu kabul eden yetkilileri “Maalesef çok sayıda kaçak imalat tespit ettik. Bunların bir kısmını mühürledik. Bölgenin tamamını kontrol etmek için özel bir ekip oluşturduk. Ekiplerimiz şu an bölgede incelemelerini sürdürüyor” diyerek bölgede kaçak yapılaşma olduğunu ve bunlarla mücadele için yeni ekip oluşturulduğu belirtirlerken, Şehir Plancıları, Ziraat Mühendisleri gibi teknik uzmanlar “ Bölge Çevre Düzeni Planında (BÇDP) bölge, düşük yoğunluklu tarımsal alan olarak belirlenmişti. Doğrusu da odur. Ama, Karakavak, Tecde, Çilesiz Mahalleleri örneğinde olduğu gibi 2’şer 3’er kat artışları ile başlar ve daha sonra 10-15 hatta 20 katlara çıkarırlar. Böylece bölgedeki verimli tarım arazileri ve yeşil doku orta vadede betona dönüşmüş olur” diyerek bölgede ki yüksek yapılaşmaya karşı olduklarını belirttiler. 

Yeşilyurt ilçesine bağlı Topsöğüt Mahallesinde (beldesinde), yerel öncesi başlayan kaçak yapılaşma, Ramazan ayı boyunca da devam etti. Verimli tarım arazilerine sahip olması nedeniyle düşük yoğunluklu ve 2 katlı yapılaşmaya planlı olan bölge de bahçe içlerinde 4-5 ve hatta 6 katlı yapılar yükselmeye başladı.  Kaçak yapılaşmanın olduğunu doğrulayan Yeşilyurt İmar ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri tespit ettiği yapıları mühürlemeye başladı. 

Toprak Koruma Kurulu ne iş yapar? 

Verimli tarım alanlarının sadece yerel yönetimlerin mücadelesi ile korunamayacağını belirten uzmanlar ayrıca “Verimli tarım arazileri  sadece belediyelerin görevi değildir. Valiliğin Başkanlığında oluşturulan  İl Toprak Koruma Kurulu’nun da  bu tür konulara el atmalı. Çünkü;  görevleri arasında 5403 sayılı kanunla verimli tarım arazilerini korumak da bulunan bu kurulda harekete geçerek yerel yönetimlere yardımcı olmalı. Maalesef bu kurul ortada yok. Verimli tarım arazilerinin korunması için bu kurulun da acilen harekete geçmeli” diyerek Toprak Koruma Kurulunun da yerel yönetimlere yardımcı olmaları gerektiğini vurguladılar. 

HABER-FOTO: Yaşar KARAASLAN, Malatya Söz GazetesiYorum Yapın

*Reklam