Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Başçı konuştu, dolar düştü

24 Aralık 2013 | Gösterim: 10 | Kategori: Ekonomi

Radikal.com.tr 2014
para
ve kur politikasını açıkladığı toplantıda konuşan Başçı, yılsonuna kadar her gün en az 450 milyon dolarlık döviz satım ihalesi gerçekleştireceğini açıkladı. Başçı ocak ayında da en az 3 milyar dolar döviz ihalesi olacağını belirtti. Bu açıklamaların ardından dolar 2.10 TL’den 2.0855 TL’ye geriledi.
Hükümete mektup yazacak

Bu yılın sonunda enflasyonun yüzde 7’nin üzerinde gerçekleşmesinin mümkün olduğuna değinen Başçı, “Böyle durumda hükümete mektup yazmamız gerekecek. Öngörülebilirlik tam yüzde 5 ile devam ediyoruz, artı-eksi 2 puan yanılma payımız var. Merkez Bankası finansal istikrarı gözetmeye devam edecektir. Önümüzdeki dönemde yeni politika araçları kullanılmaya devam edecek” dedi.
Kredi artış hızı düşecek

Türk Lirası likidite politikası ile öngörülebilirliği arttıracaklarını
ifade
eden Başçı, “Kafalarda soru işareti kalmayacak. Döviz likiditesinde öngörülebilirliği artıracağız ufak bir miktar esneklik bırakacağız. Merkez Bankası likidite programı hızlı kredi büyümesinin önüne geçecek. Tüketici kredilerindeki artış hızının
su
anda yüzde 30’a yakın. BDDK ve bizim önlemlerimizle birlikte tüketici kredilerindeki artış hızını önce yüzde 20’ye ardından da yüzde 15’e düşüreceğiz” dedi.
Merkez Bankası dövizle ilgili stratejisini de açıklayan Başçı, “Bugünden itibaren bu yılın sonuna kadar en az 450 milyon doları ihale yoluyla satacağız. Bu rakam minimumdur, Pazartesi, Salı daha da yukarı çıkabilir. Böylece sistemin fonlama ihtiyacını artırmış olacağız. Ocak ayında ise en az 3 milyar dolar döviz likiditesi sağlayacağız. Ocakta her gün minimum 100 milyon dolar ihale yapılacak. Böylece sistemin fonlama miktarı 40-42 milyar dolara çıkacak. Şubat ayında fonlama ihtiyacı artırılabilir” dedi.Yorum Yapın

*Reklam