Malatya Büyükşehir Belediyesi Portalı

Reklam

Kategoriler

Bamya Çiçeği Çayı

31 Aralık 2013 | Gösterim: 9 | Kategori: Bitkisel Ürünler

Nedir

, şifalı bitki olarak kullanılan, birçok faydası ve yararı bulunan vitamin ve mineral açısından oldukça zengin ve mucizevi bir bitkidir. Bamyanın çiçeği kurutularak çayı yapılır ve birçok derde deva olarak kullanılır. Bamya çiçeği diğer bir adlarıyla amber çiçeği veya gülhatmi olarak da bilinmektedir. Anayurdu Hindistan olan bu bitki daha çok ılıman bölgelerde yetişmektedir. Ülkemizin de birçok yöresinde yetiştirilmektedir. Genellikle Amasya ve Balıkesir çevresinde yetişen bu bitki çeşitleri oldukça lezzetli ve yarayışlıdır. Bununla beraber birçok bamya çeşitleri de bulunmaktadır. Bunların en çok bilinenleri ise sultani bamya ile akköy ve kabaklı bamyalarıdır. Bu bitkinin meyvesi yuvarlak, oval şeklinde ve yeşil renktedir, yaprakları ise asma yaprağı şeklindedir.

bamya-cicegi-cayi-malatyabb.com

Bamya çiçeği kurutularak çay yapıldığında birçok hastalıklara tedavi için kullanılır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Vücudumuzun kan şekerini ve yüksek tansiyonu dengelemesinde yardımcı olur.
  • İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuzu dışarıdan hastalıklardan korur ve güçlendirir.
  • İdrar yollarında meydana gelen iltihaba, mide ve bağırsak gazlarına karşı kullanılabilir.
  • Ayrıca iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde yardımcı olabilmektedir.
  • Şeker hastalığı bulunan insanlar için doğal insülin etkisi göstermektedir.
  • Kanın temizlenmesinde de yardımcı olur.
  • Vücudumuzda oluşan harici ur ya da çıbanların tedavisinde iyileştirici özelliği vardır.

Bamya yaş yada kuru olarak da tüketildiğinde aynı etkileri göstermektedir. Hatta kuru olarak yenen baklanın daha da etkili olduğu söylenmektedir. Bamya çiçeğinden yapılan çay ise tadı ve çay yapılması bakımından bazı hastaların tercihi olmaktadır.

Nasıl Yapılır

1 çay kaşığı bitkisel bamya çiçeğini su bardağının içine koyarak, üzerine kaynatılmış su koyulur. Daha sonra 5 dk demlenmesi bekletildikten sonra karıştırılıp hazır hale gelir. Ayrıca içerisine isteğe göre limon veya bal koyularak da içilebilmektedir.

bamya çiçeği, bamya çiçeğinin faydaları, bamya çiçeği faydaları, bamya çiçeği çayı, bamya çiçeği nedir, bamya çiçeği çayı faydaları, BAMYAÇİÇEĞİ ÇAYI, bamya yaprağının faydaları, bamya cicegin faydalari, bamya çiçeğinin faydaları nelerdirYorum Yapın

*Reklam